Meteorologové varují před letošní zimou. Významné přírodní anomálie na ni budou mít dosud nevídaný vliv

Fotografie: Depositphotos

Předpovídat počasí na půl roku dopředu rozhodně není nic jednoduchého. Přesto už teď meteorologové tuší, jaký charakter bude mít zima, která je teprve před námi.

Některé meteorologické modely jsou už teď schopné odhadnout, jaká nás letos čeká zima. V Tichém oceánu se začínají tvořit dvě výrazné anomálie, které ovlivní počasí i v Evropě. Budou mít vliv na teplotu, ale také srážkové úhrny. Zatím to vypadá, že letošní zima se vymkne těm, jež panovaly několik posledních let.

Oba zásadní jevy vznikají v Tichém oceánu

Ačkoliv je velmi složité předpovídat počasí na dlouho dopředu, meteorologové se mohou alespoň s určitou jistotou spolehnout na konkrétní jevy, které porovnávají s vývojem počasí v minulosti. Pokud se nám tedy právě v Tichém oceánu tvoří dvě významné anomálie, lze podle nich usuzovat, jakou zimu můžeme letos očekávat.

Prvním jevem, jenž bude v tomto období ovlivňovat počasí, je Pacifická dekádní oscilace (PDO). Ta se objevuje v severní části Tichého oceánu a vyhodnocuje se na základě povrchové teploty. Jak uvádí web SevereWeather, negativní PDO podporuje chladnější zimy na severu a severozápadě Spojených států a západní Kanadě.

Klimatologové varují před drastickými změnami počasí, kterými si během příštích let projde celá Evropa

La Niňa přináší zpravidla chladné zimy a srážky

Další anomálií, která globálně ovlivňuje počasí, jsou i jevy El Niňo a La Niňa. Ty se pro změnu vyskytují v rovníkové části Tichého oceánu. Momentálně přebírá nadvládu La Niňa. Plně bychom tento jev měli začít pociťovat na podzim a v zimě. El Niňo může někdy přinést teplejší zimy do Evropy a Spojeného království a La Niña obvykle přinese chladnější zimy, ale aby bylo jasné, obě události mohou přinést extrémní počasí do mnoha oblastí,“ uvádí web OnTheSnow.

oceán
Fotografie: Freepik

Spojení těchto dvou silných jevů tak naznačuje, že zima bude chladnější, než jsme byli v posledních letech zvyklí, a i srážky by měly být nadprůměrné, tedy s dostatkem sněhu. Pacifické anomálie velmi ovlivňují počasí v Severní Americe, ovšem jejich vliv na Evropu už je slabší a hůře předvídatelný. Na SvětěKreativity se můžete podívat na předpověď počasí pro léto 2024. V Česku budou padat teplotní rekordy.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*