Klimatologové varují před drastickými změnami počasí, kterými si během příštích let projde celá Evropa

Fotografie: Depositphotos

Období, kdy panují extrémní vedra, jsou stále častější. Vědci však varují i před jinými extrémy, které bychom měli pocítit už do deseti let.

Přichází další varování vědců ohledně změn klimatu. Již letošní léto můžeme opět očekávat velké vlny veder. Situace se má však do budoucna ještě zhoršovat. Jak uvádí TN, Evropa se bude do deseti let potýkat s extrémním nárůstem nepříznivého počasí. Kromě vzrůstajících teplot se objeví také více tornád nebo neustávající deště.

K vedrům se přidají monzunové deště

Klimatologové varují, že extrémy v počasí pocítíme už do deseti let. Letošní duben byl celosvětově nejteplejším měsícem v historii měření. A letošní léto by podle všeho mělo rovněž loňský rekord překonat. Už v nejbližších letech by se však měly tyto extrémy ještě zvýraznit. Některé oblasti mohou trpět výrazným suchem, jiné by naopak mohly skončit pod vodou.

Evropu totiž nebudou sužovat jen vlny veder. Změna klimatu se dotkne také distribuce vody a podle některých modelů bychom mohli být v Evropě svědky srážek podobných monzunovým dešťům, které jsou typické spíše pro oblasti v Asii. Tyto silné a vytrvalé deště by mohly mít na svědomí povodně nebývalého rozsahu. Odborníci tak upozorňují, že bychom se rychle měli zaměřit na budování opatření, která budou zmírňovat dopady případných povodní.

Podle meteorologů mají Češi před sebou léto, které ještě nikdy nezažili. Budou padat rekordy

Velké povodně budou mnohem častější

Deník Mirror rovněž upozornil na zprávu skupiny World Weather Attribution, která předpovídá, že Britové budou velmi brzy čelit také supercelárním bouřím doprovázeným mini tornády, jež mohou lokálně způsobovat velké škody. Tyto extrémní jevy počasí by se podle zprávy měly začít objevovat stále častěji a předpokládá se, že rozsáhlé povodně, které přichází jednou za desítky let, se mohou objevovat v mnohem kratším intervalu.

tornádo
Fotografie: Freepik

Částečným řešením by mohlo být zalesňování svahů a další opatření, jež zajistí zadržení vody v půdě a rovnoměrnější distribuci srážek. Na SvětěKreativity už jsme psali, že v létě zasáhnou celou Evropu vlny veder. Podívejte se, na kdy byste si podle předpovědi počasí měli naplánovat dovolenou.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*