Sbírání známek má v Česku velkou tradici. Teď se můžeme také pochlubit jedinečnou sbírkou, která předčí i tu britskou královskou.
Asi většina lidí už někdy slyšela pojem modrý mauritius. Jedná se o jednu z nejcennějších poštovních známek světa a sběratelé jsou ochotni za ni zaplatit desítky milionů korun. Jedna z nich se nachází i ve sbírce soukromého investora v České republice. I když je šance na nalezení tak cenné známky velmi malá, rozhodně staré známky po dědečkovi nevyhazujte.
Známka byla vydána roku 1847
Modrý mauricius je poštovní známka, která patří k těm nejcennějším na světě. A rovněž patří k těm nejznámějším, protože nějaké povědomí o ní mají i lidé, kteří se filatelií nezabývají. Modrý mauritius byl podle Wikipedie vydán 20. září 1847 na ostrově Mauricius v nákladu 500 kusů. Šlo o vůbec první koloniální poštovní známku, která byla vydána mimo území Velké Británie.
Společně s ní byla vydána i červená varianta (červený mauritius), jež je rovněž velmi cenná. Do dnešního dne se dochovalo pouze 12 kusů modrého mauritia, z toho pouze 4 kusy jsou nepoužité. Za jeden z „korunovačních klenotů“ filatelie je rovněž považován Bombajský dopis (Bombay Cover), který je zdobený hned dvěma známkami červeného mauritia. V roce 2016 se všechny výše zmíněné exempláře dostaly do soukromé sbírky českého sběratele.
Šťastlivec dostal za zdánlivě obyčejnou dvoustovku téměř 100 000 Kč. Možná ji máte v peněžence
Cenný triptych stál přes sto milionů
„Na světě máme o jeden kus více než britská královská sbírka. Je to fantastické pro pověst českého sběratelství a velkolepou filatelistickou tradici v Čechách, která trvá od roku 1870,“ řekl pro Aktuálně filatelista David Kopřiva. Ten stál v roce 2016 u vyjednávání prodeje modrého mauritia, kterého měl soukromý investor získat spolu s červeným mauritiem za přibližně 100 milionů korun. Později téhož roku pak dokoupil i velmi cenný Bombajský dopis, přibližně za 56 milionů korun.
Pokud máte doma sbírku starých známek po dědečkovi, určitě se jí nezbavujte. Šance najít známku, která by vám vydělala miliony, je sice velmi malá, ale stále mezi nimi můžete najít kousek, za nějž vám filatelisté nabídnou slušné peníze. Na SvětěKreativity jsme také psali o tom, že v oběhu kolují vzácné mince a bankovky, za které vám sběratelé zaplatí desetitisíce korun.
Napište komentář