Možná patříte mezi motoristy, kteří nemusí mít dálniční známku. Jak to poznáte?

Fotografie: Aktron / Creative Commons / Attribution 3.0

Dálniční známka znamená pro většinu motoristů jakési nutné zlo. Tento poplatek se u nás téměř deset let nezvedal. Navýšení jsme se dočkali až v tomto roce. Řada z vás má však ohromné štěstí – můžete jezdit po dálnici i bez tohoto povolení. Jaké podmínky musíte splňovat?

Osvobozená vozidla

Na českých dálnicích se prohání celá řada motoristů, které nemusí zajímat dálniční známka 2024. Pojďme se společně podívat na to, jaké podmínky musí splňovat:

  • Ekologické vozidlo na elektrický, vodíkový, případně hybridní pohon s maximální produkcí 50 gramů oxidu uhličitého na jeden ujetý kilometr.
  • Historický veterán s průkazem historického vozidla a přidělenou zvláštní registrační značkou.
  • Vozidlo přepravující majitele ZTP, ZTP/P průkazu.
  • Vozidlo sloužící k přepravě nezaopatřených dětí s určitými typy vážných onemocnění.

Žádného z výše zmíněných provozovatelů nemusí zajímat dálniční známka. Dávejte si však pozor – pokusíte-li se tohoto benefitu nějak neprávem zneužít, vykoledujete si klidně až 100tisícovou pokutu.

Běžní motoristé si přitom za jízdu bez platné dálniční známky vykoledují pokutu ve výši 5 000 Kč. Ve správním řízení dosáhne až čtyřnásobné hodnoty (pokud například nezaplatíte včas).

Raději si ihned pořiďte novou známku

Potřebujete novou dálničku? V tom případě si rozklikněte web eDalnice. Tam si můžete v mžiku objednat jednodenní kus za 200, desetidenní za 270, měsíční za 430 a roční za 2 300 Kč. Počítejte i s malým eko poplatkem.

Celý proces máte vyřízený za minutku. Pouze napište SPZ a zemi registrace svého vozidla. Vyplňte požadovaný začátek platnosti známky, svůj e-mail a zaplaťte. Během chvíle (maximálně do půl hodiny) obdržíte potvrzovací zprávu o úspěšné aktivaci zakoupené dálniční známky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*