Na co myslet, když chcete krb

Fotografie: Shutterstock

Krb má staletí dlouhou tradici a zdá se, že na žádný velký ústup ze slávy se zatím nechystá. Ve skutečnosti je tomu právě naopak a krby jsou čím dál tím žádanějším. A dokonce už nejsou budovány jen ve starých chalupách a horských chatách, klestí si cestu dokonce i do bytů, byť samozřejmě ve značně upravené podobě.

Pokud i vás láká krbová romantika a rádi bystě měli krb doma, je dobré nastudovat si o problematice maximum informací. Některé z těch nejzákladnějších jsou uvedené v následujícím textu.

Co člověk, to požadavek

Jako v mnoha jiných případech, i zde je prvním krokem před pořízením zamyšlení se nad tím, co od investice – v tomto případě do krbu – vlastně očekáváme. Někdo chce krb čistě jako dekoraci pro vytvoření atmosféry, někdo od něj očekává skutečnou funkčnost, tj. schopnost vytápění interiéru nebo k tomu alespoň přispět. Není překvapením, že od toho se odvíjí parametry a charakteristiky krbu, který by měl člověk pořídit.

Současně s tím je samozřejmě třeba posoudit i další parametry, jako jsou prostorové nároky, bezpečnostní požadavky apod. Má-li být krb tím, čím ho chce mít asi každý, tj. dominantou interiéru, která mu dává jedinečnost, je třeba jej do něj správně zakomponovat. To nemusí být vždy snadné.

Typy krbů

Krby lze dělit podle různých parametrů. V první řadě může jít o otevřený krb. Je nasnadě, že právě u tohoto typu je třeba dbát maximálně na bezpečnost. Další možností je potom využití krbové vložky. Kromě toho máme také krby elektrické, které lze využít i v bytech, neboť samozřejmě nepotřebují odtah.

Dle umístění krbu je možné dělit krby na „vestavěné“, tj. zapuštěné do stěny, anebo předsazené, které tvoří v interiéru de-facto samostatné těleso. Již ve fázi plánování pořízení krbu je třeba mít jasno v tom, jakým palivem se bude v krbu topit, člověk by měl mít představu o spotřebě i o tom, kde bude palivo skladováno.

Nemusí přitom jít jen o dřevěná polena, byť jejich praskání v krbu má své nezpochybnitelné kouzlo. V dnešní době jsou velmi populární dřevěné brikety do krbu. Jedná se o lisované dřevěné zbytky, které vykazují velmi dobrou výhřevnost, dlouhou dobu hoření a minimální množství zbytkového popela. Kromě toho jsou dřevěné brikety bez pojiv a dalších přidaných látek. Při spalování se proto neuvolňují žádné škodlivé látky a jedná se tak o ekologické palivo.

V dnešní době již existují i řešení, ve kterých je možné brikety do krbu automaticky dávkovat a díky připojení k internetu třeba i vytopit chalupu ještě předtím, než na ní v pátek dorazíte.

Dejte na odborníky

Při výběru krbu a úvahách o jeho zakomponování do interiéru je třeba posuzovat celou řadu věcí a jedná se o poměrně komplexní problém. Je proto na místě obrátit se na odborníky, kteří dokážou přesně popsat možnosti, výhody i potenciální problémy různých řešení.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com