Na přípravu domácího přírodního hnojiva pro pokojové rostliny stačí slupky od brambor

Pokojové rostliny potřebují výživu, zejména v zimních měsících, kdy se jim dostává méně tepla a slunečního světla. Rostliny milují škrob, proto je bramborový škrob dobrý způsob, jak kytkám dopřát parádní hostinu.

Kytkám můžete dát vystydlou vodu, ve které jste vařili brambory, ale nesolili jste je. Což se asi nestává, že by člověk vařil brambory bez soli. Proto je vhodné využít za tímto účelem právě bramborové slupky. Taková voda je plná živin a vitamínů. Toto přírodní hnojivo je vhodné pro všechny pokojové kytky, ať pro vánoční kaktus, fialku, lopatkovec či orchidej.

Jak připravit přírodní hnojivo

Na jeden litr vody je potřeba přibližně slupek z pěti středně velkých brambor. Taková voda bude plná minerálů, vitamínů a živin, které podpoří růst a kvetení rostlin.

Slupky nakrájejte na menší kousky a vložte společně s vodou do kastrůlku a přiveďte k varu. Po krátkém povaření vypněte, nechte slupky ještě chvíli ve vřelé vodě stát a potom slijte přes cedník.

Vodu nechte vystydnout a můžete použít. Do každého květináče stačí troška. Pokud si připravíte vody více, lze ji skladovat v lednici až dva týdny. Kytkám tuto zdravou hostinu dopřejte tak 2x v měsíci, zase to nepřehánějte. Všeho moc škodí.

Místo vaření jen namáčení

Druhou možností je slupky nevařit, ale nechat 24 až 36 hodin při pokojové teplotě namočené ve vodě. Pak už stačí jen přelít přes cedník a tuto vodu použít. Podobně jako ve druhé variantě lze připravit i nálev z kopřiv. Kopřivy necháte namáčet rovněž 24 až 36 hodin při pokojové teplotě. Když ještě navíc použijete dešťovou vodu, dostanou kytky tu nejlepší přírodní výživu.

Mimo pokojových kytek můžete takovou vitamínovou bombu dopřát i bylinkám nebo zelenině, pokud pěstujete doma v truhlíku či květináči. Samozřejmě lze použít i pro venkovní rostliny.

Fotografie: Pixabay, Thesill