Na těchto 5 příznaků dejte vždy pozor. Signalizují srdeční příhodu neboli závažný infarkt

Fotografie: Pixabay

Příznaky srdeční poruchy, infarktu, se různí. Někdy jsou silnější, někdy slabší a občas se vůbec neprojeví. Na těchto 5 však dejte pozor. Můžete si tak i zachránit život, říká lékařka Elaine K. Luo.

Infarkt myokardu je poškození až odumření části srdečního svalu, které je způsobené nedostatečným okysličením. Je to akutní stav ohrožující život. V jeho důsledku ročně končí nespočet lidských životů. Avšak může se také stát, že jím projdete téměř bez povšimnutí. Těchto 5 varovných příznaků vám ho ale pomůže odhalit, čímž vám mohou zachránit i život.

Příznaky nejsou vždy tak očividné

Většina lidí si myslí, že infarkt poznáme na první pohled, že ho doprovází obrovské a nesnesitelné bolesti, avšak takhle tomu vůbec nemusí být. Infarkt může přijít tiše a jeho slabé náznaky můžete začít pociťovat i několik hodin až týdnů předem. Identifikujte tuto zhoubnou poruchu srdce co nejdříve. Každá minuta se počítá.

Fotografie: Unsplash

Velká dušnost, nadměrné pocení a slabost

Toto jsou první příznaky, které však ne vždy dostatečně upozorní na nadcházející pohromu. Pokud se ale člověk začne z ničeho nic neobvykle moc potit, kašlat, stěžovat si na únavu a nevolnost, okamžitě mu sežeňte lékařskou pomoc. Studený pot stékající po čele může být způsoben pouze únavou či vyčerpáním, avšak není radno nic podceňovat.

Nadýmání, nevolnost, pocit na zvracení

Tyto příznaky se objevují spíše u žen, které tomu bohužel většinou nevěnují příliš pozornosti a přisuzují to pouze pracovnímu vypětí a vyčerpání. Avšak pocit, že máte břicho jako balón, chce se vám zvracet a špatně se vám dýchá, může být způsoben začínajícím infarktem.

Fotografie: Freepik

Tupá bolest za hrudní kostí

Toto, jak by někteří z vás nejspíše čekaly, je sice obvyklý příznak, ale také se projevit vůbec nemusí. A když už, tak jen velmi slabě. Pokud se však vyskytne, člověk začne pociťovat silný tlak na hrudi v oblasti srdce. Toto svírání je jeden z hlavních signálů infarktu u mužů. U žen tak častý není, vyskytne se málokdy.

Bolest na hrudi, která se postupně šiří i dál

Tupá bolest rozšiřující se dál od hrudi je pro infarkt asi nejtypičtější. Často ji člověk pociťuje až v rameni, krku, čelisti či levé ruce. V některých případech se však ojediněle přesunula až do pravé ruky. Avšak čekat na tento příznak se může stát osudné. Raději zpozorněte již u těch předešlých a nenechte to zajít až takhle daleko.

Fotografie: Freepik

Náhlá úzkost a lapání po dechu

Také nervozita a náhlá vlna úzkosti jsou při infarktu časté. Sevření hrudníku vám způsobí nedostatek kyslíku a lapání po dechu. A pokud jste z jakéhokoli důvodu ve skupině lidí se zvýšeným rizikem k srdeční příhodě, rozhodně žádné její příznaky neopomíjejte a co nejdříve vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]