Jahody patří k nejpopulárnějším druhům ovoce a to po celém světě. Jsou přiměřené sladké a perfektní akorát do ruky na jedno dvě sousta, ideální i jako ozdoba.
Krom toho jde také o vynikající zdroj živin, vitaminů, vlákniny a antioxidantů známých jako polyfenoly. Toto ovoce má také o dost zajímavější historii, než byste si možná myslel. Lidé jedli jahody po celá tisíciletí, jejich pěstování ale oficiálně začalo až ve 14. století. Tedy aspoň v Evropě. Tehdy Francouzi poprvé transplantovali do zahrad divoké jahody. Ačkoli tyto první druh byly vytrvalé a chutné, staly jahody populárními až o stovky let později.
Původní druhy a následné křížení
V této době objevili Francouzi také chilské jahody a v roce 1714 je dovezli do své vlastni. Tento druh měl mnohem větší plody, jeho pěstování bylo však mnohem náročnější. Nebyl zkrátka zvyklý na mírné pobřežní klima. Zázrak nastal, když byl zkřížen druh chilský a Virginia. Výsledný plod výborně chutnal, měl přijatelnou velikost a byl odolnější, tedy vhodnější k pěstování. Teď zkuste jednu jahodu najít v tomto vesmírném rejdění.
Pokud chcete nejsladší jahody, vybírejte ty první sklizené. Jahody jsou jedno z nejdříve sklízených ovocí hned na jaře. Ostatně jejich doba sklizně je poměrně krátká a trvá jen tří týdny. Je proto důležité je zachytit brzo a hlavně rychle. Biologicky vzato jde o odrůdu růže. Navíc je červená jenom jedním z druhů. Jahody mohou být také bílé, růžové, žluté nebo do zlatova. Varianty vznikají křížením divokých druhů pomocí semen z různých částí.
Národní den a strach z plodiny
Jako největší ovocný zdroj vitaminu bývá tradičně vnímán pomeranč, nicméně jahoda ho s přehledem překonává. Jedna krásná červená jahody ho v sobě má 10,5 miligramu, celý pomeranč má obsah 70 miligramů. Američané jedí v průměru 3,6 kilogramu jahod za rok, statistika pochází z roku 2020. A ač to může překvapit, existuje dokonce i strach z jahod, jedná se o fragariafobii. Jestli ještě tápete, tady je obrázek s řešením rébusu.
Na 20. květen připadá také národní den jahod, respektive národní den jejich sběru, tedy spíše výběru. Lidé jsou během něj povzbuzeni k tomu vypravit se na místní farmy vybrat si rostlinky, které si pak zasadí doma. Staří Římané považovali jahody za jídlo, které dovede napravit nejrůznější špatné nálady a zdravotní potíže. Začínalo to u depresí, stejně měly účinkovat na infekce, horečky nebo mdloby. Asi to bylo právě kvůli obsahu vitaminu C.
Napište komentář