Našel opuštěné mini vajíčko, vzal ho domů do líhně. Po 19 dnech se z něj vyklubal zpočátku podivný pták

Fotografie: Andrea Pavanello / Creative Commons / Attribution 2.0

Milovníci zvířat si přijdou na své. Muž zdokumentoval, jak přichází na svět malá andulka. Staral se o ni s velkou láskou a malinký ptáček díky tomu přežil. Dnes mu dělá doma společnost.

Muž jednoho dne zavítal do zverimexu. Všiml si, že v jedné z klecí je opuštěného vejce. Byla tam sice jedna andulka, ale on věděl, že je to sameček. Kde je tedy samice, která vejce snesla? Prodavačka mu řekla, že samičku před chvílí prodala. Jemu bylo malého opuštěného vajíčka líto, a tak prodavačku poprosil, jestli by si ho nemohl vzít. A tady začíná napínavá cesta. Podaří se mu ptáčka odchovat?

Po 19 dnech skořápka konečně praskla

Měl už zkušenosti s líhnutím jiných ptáčků, nikdy však nezkusil dát do líhně tak malinké vejce. Netušil, jestli se o tak malého ptáčka vůbec dokáže postarat. Dal tedy vajíčko do krabičky od sirek, kterou vystlal vatou, umístil ho do líhně a čekal. První dva dny se nic nedělo. Pak vejce nasvítil a zdálo se, že se v něm něco děje. Za další dva dny bylo jasné, že se uvnitř rodí nový život.

Trvalo 19 dní, než přišel k líhni a skořápka byla popraskaná. Z vajíčka se ozývalo zběsilé pípání. Malý ptáček bojoval, aby se ze sevření skořápky dostal. Musel mu nakonec trochu pomoci a malinkatý, asi 2 cm veliký ptáček ležel v jeho dlani. Bylo to tak miniaturní stvoření, které ještě nemělo rozlepená očička a bylo vydáno napospas tomuto muži, jenž neměl s odchovem andulek zkušenost.

Speciálním roztokem ji krmil osmkrát denně

Usilovně hledal na internetu, jak má ptáčka krmit. Nakonec mu připravil tekutou směs, ve které byly všechny nezbytné živiny. Nabral ji na lžíci a zobáček ptáčka do ní ponořil. Ptáček byl chvíli zmatený, pak ale přišel na to, jak tuhle lahůdku nabrat do zobáčku, a bylo vidět, že pije. To nejdůležitější se podařilo. Teď bylo jen potřeba dodržovat krmení osmkrát denně.

A ptáček den ode dne sílil. Rozlepila se mu očička a na kůži se začaly vytvářet zárodky budoucího peří. Brzy začal připomínat opravdovou andulku, až se nakonec sám i rozletěl. Andulky mají rády společnost, a tak se muž rozhodl, že jí pořídí kamaráda. Vzpomněl si na samečka, který zůstal ve zverimexu a musel být jejím otcem.

Naštěstí ho ještě nestačili prodat, a tak si pro něj přijel. Když ho doma vypustil, ptáček přeletěl celý pokoj a sedl si na větvičku kousek od svého potomka. Vypadalo to, že jsou obě andulky spokojené. Chovatel přemýšlel, jestli ví, že jsou příbuzní. On si myslí, že ano. Nyní spolu obě andulky spokojeně žijí u tohoto milovníka zvířat. Ve videu níže se můžete podívat na zázračné zrození miniaturního ptáčka a jeho cesty, na jejímž konci je nádherná andulka.

Zdroj: Djurbibeln