Naučit se rozlišovat mezi zhoubnými a nezhoubnými znaménky je velkou pomocí při odhalování možné rakoviny kůže.
Člověk může mít na těle nekonečné množství znamének, mezi nimiž mohou být znaménka zhoubná i nezhoubná. Mohou se objevit na všech částech těla a naštěstí je většina z nich obvykle neškodná. Mohou se od sebe také velmi lišit. Pokud však jde o znaménka zhoubná, měli byste si být vědomi toho, že se jedná o nebezpečná znaménka, a proto musíte být velmi ostražití, říká lékařka Raechele Cochran Gathers.
Co jsou zhoubná mateřská znaménka
Někteří z nás se ihned vyděsí, když na svém těle objeví červené znaménko. Než se začnete znepokojovat, je důležité vědět, co vůbec jsou zhoubná znaménka. Když mluvíme o nebezpečných znaménkách nebo zhoubných znaménkách, známých také jako rakovinná znaménka, máme na mysli maligní melanomy.
Tyto melanomy jsou zhoubné nádory, které vznikají z melanocytů, jejichž hlavní funkcí je produkce melaninu, jenž dodává kůži barvu. Ačkoli se zhoubná znaménka většinou objevují na kůži, mohou se objevit i v očích. Je však možný i jejich výskyt na sliznici dutiny ústní, na rtech, nebo dokonce na sliznici pohlavních orgánů.
Než se začnete bát červeného znaménka, je třeba si uvědomit, že melanomy tvoří pouze 5 % všech existujících kožních nádorů. Přesto jsou příčinou přibližně 90 % úmrtí na rakovinu kůže. Proto je třeba ji včas odhalit, aby bylo možné včas zahájit léčbu.
Jaký je průběh zhoubných znamének
K progresi maligních znamének dochází následovně. Melanocyty, které jsou chronicky vystaveny ultrafialovému záření, mutují. Tyto mutace pak mohou postupně vést ke vzniku melanomu. Poté mohou zhoubné buňky mateřského znaménka růst povrchově a nekontrolovaně. V tomto okamžiku je již možné odhalit melanom v raném stádiu.
Pokud však tyto buňky nejsou konzultovány, mohou proniknout velmi hluboko do kůže, což může trvat několik měsíců. Pokud se buňky dostanou do krevního řečiště nebo lymfatického systému, může dojít k metastazování do dalších tělesných orgánů.
Jaké jsou příznaky zhoubného znaménka
V raných stadiích zhoubných znamének se pravděpodobně nevyskytují žádné příznaky. Ve skutečnosti se často velmi podobají nezhoubným znaménkům. Mezi nejdůležitější příznaky, kterým je třeba věnovat pozornost, proto patří změny těchto znamének. Dermatologové obvykle doporučují kontrolovat kůži každý měsíc a hledat nová znaménka nebo jakékoli nepravidelnosti. Pokud jsou zjištěny změny, které přetrvávají delší dobu, je pravděpodobné, že se jedná o počínající rakovinu kůže.
Jak vypadá pravidlo ABCDE
ABCDE melanomu je mnemotechnické pravidlo, které umožňuje rozpoznat změny na znaménkách a pihách. Ty by mohly ukazovat na přítomnost melanomu.
- A znamená asymetrii: když je jedna polovina znaménka zcela odlišná od druhé.
- B jako border (ohraničení): určení, zda má znaménko nepravidelné okraje.
- C znamená barvu (color): léze má různé odstíny hnědé nebo černé barvy, v některých případech má červené, růžové, modré nebo bílé skvrny.
- D znamená průměr (diameter): mateřská znaménka mají průměr větší než 6 milimetrů, ale melanomy mohou být menší.
- E jako evoluce: znaménko změnilo velikost, barvu nebo tvar.
Je důležité nahlásit dermatologovi všechny pozorované příznaky s ohledem na ABCDE. Pokud se například na některé části kůže objeví změna či nové skvrny nebo pokud mají znaménka jiný vzhled, je nutné vyhledat odborníka.
Je vážné mít zhoubná mateřská znaménka?
Záleží na tom, co se stane. Melanomy jsou zhoubná mateřská znaménka, která mohou být v případě odhalení v pokročilém stadiu smrtelná. Přesto je 99 % pravděpodobnost přežití, pokud je nemoc odhalena v časných stadiích. Nejlepším způsobem, jak se ujistit, že k něčemu takovému nedojde, je provádět pravidelné samovyšetření kůže. Nebo pokud máte příliš mnoho znamének, pravidelně se nechte vyšetřit u odborného dermatologa.
Ne všechny melanomy jsou ze znamének
Od dětství do 40 let věku se v kůži vytvoří 10 až 50 mateřských znamének, což jsou shluky pigmentových buněk známých jako melanocyty. Obecně jsou tato znaménka neškodná. Existuje však určité procento, které naznačuje, že některé melanomy vznikají z mateřských znamének. V posledních letech studie prokázaly, že pouze 26 % melanomů se objevuje na vrcholu mateřských znamének.
Vznik melanomu z již existujícího mateřského znaménka je skutečně vzácný. V nedávné studii bylo zjištěno, že u dvacetiletého člověka je riziko, že se z mateřského znaménka do 80 let vyvine melanom, pouze 0,03 %. To má velký význam, protože existují pacienti, kteří žádají o odstranění znamének, aby předešli riziku vzniku melanomu. Preventivní odstranění znamének však nesnižuje pravděpodobnost vzniku zhoubného znaménka.
Problém nastává, když se melanom začne vyvíjet a vypadá velmi podobně jako běžné mateřské znaménko. Pokud máte mnoho znamének a některá z nich mají atypické znaky, jako je tomu v případě červeného znaménka, je ideální navštívit dermatologa.
Kdy byste měli vyhledat dermatologa
Při výskytu pihy nebo nového znaménka na kůži je třeba vyhledat dermatologa. Je také velmi důležité vyhledat odborníka, pokud se vytvoří rána, která se i přes léčbu nehojí. Nebo když se nějaké znaménko začne měnit, ať už se zvětšuje, roste nebo svědí. Nezapomeňte také identifikovat všechny skvrny, léze nebo mateřská znaménka, pokud mají neobvyklý vzhled podle pravidla ABCDE. Dermatologovi ukažte problematické oblasti a požádejte ho, aby se podíval na místa, která jsou špatně viditelná.
Zdroj: Healthline