Naučte se zabránit rychlému hnědnutí banánů. Klíč k úspěchu tkví ve správném skladování, které zaručí čerstvost banánů až na 2 týdny

Fotografie: Freepik

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce pro děti i dospělé. Ale stejně jako jablka, hrušky a broskve i banány časem zhnědnou.

Zdravotní úřady doporučují jíst 5 druhů ovoce a zeleniny denně. Ovoce a zelenina jsou totiž plné zdravých živin. Patří mezi ně vláknina, vitaminy, minerály a antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Banány jsou bohaté na draslík, mangan a hořčík. Objevte 3 tipy, jak udržet banány čerstvé a zabránit jejich zhnědnutí.

Proč banány hnědnou

Banán je ovoce složené z celulózy, sacharidů, enzymů, lipidů a polyfenolů. Když jsou buněčné membrány banánů poškozeny nebo poškozeny, enzymy a polyfenoly se dostanou do vzájemného kontaktu s kyslíkem obsaženým ve vzduchu. Ke zkažení také může snadno dojít v důsledku poškození slupky banánu nárazem nebo při prudkém ochlazení (pod 12,5 °C).

Fotografie: Pixabay

Lipidy v membránách rostlinných buněk upravují množství nenasycených mastných kyselin v závislosti na teplotě skladování. Příliš nízká teplota snižuje vodotěsnost membrány. Ovoce je pak poškozeno chlazením. Při kontaktu enzymů polyfenoloxidázy s kyslíkem totiž dochází k oxidaci fenolů na chinony. Dochází tak k chemické reakci a banán je tmavší a tmavší.

Jak správně skladovat banány

Chcete-li banány po zakoupení správně skladovat, nejprve je vyjměte z plastového nebo papírového sáčku. Banány nesnášejí chlad ani přílišné teplo a měly by se skladovat nejlépe při teplotě mezi 12 a 22 °C. Pokud jsou vaše banány příliš mladé a chcete urychlit jejich zrání, zabalte je do novin.

Fotografie: Freepik

Pokud už třeba naopak ovoce koupíte velmi zralé, uložte je do chladničky, abyste zpomalili jeho zrání. Pokud chcete z banánů připravit banánový kompot, sorbet nebo zmrzlinu, je dobré banány nakrájet na plátky a zamrazit pro pozdější použití.

Co udělat, aby nezhnědly a zůstaly čerstvé

Mnoho spotřebitelů má tendenci dávat toto tropické ovoce do lednice. Což je však zcela špatně, jak jsme si vyvětlili výše. Banány nemají rády nízkou teplotu, ztrácí tak svou vůni a přirozenou chuť. Když sníte banán z lednice, zjistíte, že je zcela bez chuti a přímo „trne na jazyku“. Aby vám banány nezčernaly, přinášíme vám následující tipy:

Fotografie: Freepik
  • Tip 1: Nikdy nenechávejte banány v blízkosti jiného zralého ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky. Při dozrávání se z těchto plodů uvolňuje etylen, což je plyn, který urychluje dozrávání. Snadno a rychleji vám pak banány začnou černat.
  • Tip 2: Zavěste banány na háček na stěně, aby přicházely do styku pouze se vzduchem a nehnědly. Banány můžete také zabalit do látky nebo igelitového sáčku a umístit je do části chladničky, kde je nejvyšší teplota. Tento tip je však spíše pro rychlou spotřebu.
  • Tip 3: Zabalte stopky nebo ocásky banánů do plastové fólie nebo hliníkové fólie, abyste zabránili pronikání kyslíku a urychlili hnědnutí ovoce.
Fotografie: Freepik

Nezapomeňte také, že i když jsou banány zralé, jsou stále jedlé a můžete je použít do svých gurmánských dezertů, koktejlů a ovocných salátů. Chcete-li je uchovat déle čerstvé již nakrájené, pokapejte je trochou šťávy z citronu, ananasovým džusem nebo octem. Banány vydrží déle čerstvé a nezčernají. Citronová šťáva totiž působí proti oxidaci.

Zdroj: Today

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]