Vysvětlení: Co vlastně znamená tmavá špička na banánu? Mnoho lidí jí automaticky odkrajuje, ale neví ve skutečnosti proč

tmavá špička banánu

Anotace: Ačkoliv si téměř každý rád dopřeje sladký banán, mnoho lidí nemá tušení, co vlastně znamená ta tmavá špička na jeho konci. Zde najdete vysvětlení.

Patříte mezi lidi, kteří pokaždé odkrajují tmavý konec banánu před jeho konzumací? Mnoho lidí to dělá, ale ve skutečnosti ani neví proč – pravděpodobně je to reflex, který si stále nesou z rodinného domu, kde to odkoukali od svých rodičů. Abyste však věděli, co tato část sladkého ovoce vlastně je a zda ji můžete bez problému konzumovat, níže jsme pro vás sepsali jednoduché vysvětlení.

Co se stane, když sníte tmavou špičku banánu?

Tmavá část na špičce banánu nevypadá příliš lákavě – má jinou strukturu a často bývá oproti zbytku ovoce tvrdá. Je ale skutečně jedovatá nebo může nějak poškodit vaše zdraví? Mnoho lidí říká, že obsahuje červy nebo jejich vajíčka, jiní zase, že se v ní hromadí pesticidy a toxiny a nakonec pak ti, kteří zastávají názor, že její konzumace může způsobovat bolesti žaludku a průjem. Pokud si to myslíte i vy, máme pro vás bohužel špatné správě.

Všechna tato tvrzení jsou naprostý nesmysl a v tmavé špičce banánu se skutečně neskrývá žádné zlo. A odkud že se vlastně vzaly všechny ty děsivé teorie? V době prvních případů dětské obrny v USA se kvůli malým lékařským znalostem uvádělo, že tuto závažnou nemoc způsobují špičky banánů, které začínaly být v tuto dobu velmi oblíbené. Nyní však již každý odborník ví, že to rozhodně není pravda.

Pozůstatek banánovníku

Většina odborníků se také přiklání k tvrzení, že je tmavá špička pouze pozůstatek banánovníku, takže se opravdu nemusíte bát, že by její konzumace byla zdraví nebezpečná. Jakmile tedy budete příště jíst toto sladké ovoce, nemusíte ji odkrajovat – prostě ji můžete sníst, pokud vám to tedy nebude dělat problém. Většímu nebezpečí pro člověka představuje spíše neumyté ovoce, a to zejména kontaminující látky nebo pesticidy na slupce, které můžete zanést do banánu jeho krájením.

banány
Fotografie: Pexels

Nyní již víte, že tmavou špičku klidně můžete sníst. Co ale pokud jsou na slupce banánu tmavé tečky nebo je slupka tmavá kompletně? Tmavé tečky na slupce znamenají, že je ovoce velmi zralé, tudíž i chutné a sladké. Kromě toho také obsahuje TNF – látku, která může pomoci při léčbě rakoviny. Stejně tak zdravé jsou i kompletně černé banány, které například pomáhají regulovat krevní tlak a dodávají tělu spoustu energie. Kromě toho jsou v nejsladší, takže je můžete použít například při vaření nebo do smoothie nápojů.

Pozor na tmavě hnědou nebo červenou čáru

Jedna věc by vás však měla znepokojovat. Jedná se o tmavě červenou nebo hnědou čáru procházející středem banánu nebo o skvrny této barvy na povrchu plodu. Tento charakteristický znak naznačuje, že byl banán pravděpodobně napaden plísní druhu nigrospora. Ta sice pro člověka obvykle nepředstavuje velkou hrozbu, ale pouze pokud na ni nejste alergičtí. V opačném případě byste se mohli potýkat s opravdu velkými problémy. Raději proto takové banány nejezte a rovnou je vyhoďte nebo uložte na kompost.