Co barva nehtů vypovídá o vašem zdraví: Pokud na sobě zpozorujete některý z těchto příznaků, zakročte včas

Barva nehtů může vypovídat o vašem zdraví. Pokud na sobě zpozorujete některý z těchto odstínů, mohli byste se potýkat s vážnými problémy.

V dnešní době jsou nehty většinou považovány za čistě estetický prvek lidského těla – statistiky dokonce odhadují, že celosvětový trh s laky na nehty by mohl do roku 2024 dosáhnout kapacity 375 miliard korun. Právě nehty mohou být dobrým odrazem celkového zdraví. Níže jsme proto pro vás vypsali 6 odstínů, které mohou být varovným příznakem některých vnitřních problémů. Pokud je na sobě zpozorujete, rozhodně zakročte včas.

Bílé nehty s růžovým pruhem navrchu

Bílé nehty s růžovým pruhem na vrcholu mohou být známkou městnavého srdečního selhání, selhání ledvin, cukrovky nebo některých jaterních problémů, například hepatitidy či cirhózy. Někdy mohou být takto zbarvené nehty způsobeny stárnutím. Pokud si však nejste jistí, rozhodně byste se měli nechat vyšetřit, zda je s vaším zdravím vše v pořádku a jde opravdu o přirozený důsledek stárnutí.

Žluté nehty

Ve většině případech jsou žluté nehty známkou určité plísňové infekce. Pokud se tento stav neléčí včas, může se zhoršit a nehty mohou dokonce v důsledku získat nazelenalý nádech a drolit se. Mezi další možné příčiny zabarvení patří také stárnutí, plicní choroby způsobené kouřením a časté používání nekvalitních akrylových nehtů. Jakmile tento příznak na sobě zpozorujete, raději se poraďte se svým lékařem o možnostech jeho léčby.

Fotografie: iStock

Extrémně bledé nehty

Pokud jsou vaše nehty extrémně bledé, pravděpodobně se potýkáte s nedostatkem některých důležitých živin nebo problémy s krevním oběhem, které brání prokrvení prstů. Tento problém může vést v závažných případech až k anémii nebo nedostatku železa v krvi, a proto byste ho rozhodně neměli podceňovat. V případě, že na sobě tento příznak zpozorujete, raději kontaktujte svého praktického lékaře.

Tmavě červené nehty

Tmavě červené nehty mohou být dalším varovným příznakem před srdečním onemocnění. Pokud však toto zbarvení zasahuje i do bočních částí a nehtové kůžičky, mohlo by jít také o příznak autoimunitního onemocnění zvaného lupus. V každém případě jde o závažná onemocnění, které byste rozhodně neměli podceňovat. Pokud je tedy na sobě zpozorujete, raději co nejdříve kontaktujte svého lékaře.

Namodralé nebo fialové nehty

Namodralé nebo fialové nehty obvykle znamenají, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku. Mezi další možné příčiny patří také srdeční onemocnění a plicní problémy, jako je emfyzém (rozedma plic) a chronická bronchitida. Jedná se o velmi závažné stavy, které byste rozhodně neměli nikdy podceňovat, a proto se co nejdříve obraťte na odbornou pomoc.

Fotografie: Pixabay

Hnědá nebo šedá barva nehtů

I další různé barvy nehtů mohou být známkou různých zdravotních problémů. Pokud vám například začnou nehty hnědnout, může to znamenat, že máte problémy se štítnou žlázou nebo s výživou. Šedé zbarvení nehtů je naopak obvykle způsobeno užíváním léků na předpis, například antimalarických tablet. Dále byste si také měli dávat pozor v případě, kdy jsou vaše nehty křehké a roztřepané – to obvykle souvisí s hypotyreózou, kdy je štítná žláza nedostatečně aktivní

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*