Tiché příznaky toho, že vaše tělo hladoví po hořčíku. Musíte je brzy napravit, jinak vás doběhne velký zdravotní problém

Fotografie: Canva

Hořčík je velmi důležitý minerál, který v lidském těle zastává dlouhou řadu funkcí. Pokud pociťujete tyto příznaky, pravděpodobně trpíte jeho nedostatkem.

Hořčík je velmi důležitý minerál, který zastává v lidském těle řadu nezbytných funkcí, jako je zejména ochrana před svalovými křeči, regenerace svalů a udržování dostatečné hladiny energie přes den. Pokud jej ovšem máte nedostatek, můžete se to negativně odrazit na vašem zdraví, a proto je důležité věnovat pozornost všem příznakům, kterými se vás tělo snaží před tímto nebezpečným problémem varovat. Níže jsme pro vás sepsali ty nejčastější z nich.

1) Neustálá chuť na sladké potraviny

Pokud již nějakou dobu cítíte potřebu neustále jíst něco sladkého, může to být známkou nedostatku některých minerálů ve vašem organismu, a to zejména hořčíku. K jeho absenci může docházet zejména u žen, které menstruovali a ztratili podstatné množství krve, nebo u sportovců, kteří dbají na intenzivní trénink (během této doba tělo využívá velké množství hořčíku pro růst a regeneraci svalů).

2) Nespavost

Nedostatek hořčíku může také způsobovat nespavost, což je závažný problém, který může mít tragické důsledky na vaše zdraví. Tento minerál je totiž nezbytný pro uvolnění mozku, což mu pomáhá lépe relaxovat a během noci snadněji usnout. Jeho nedostatek však tento proces ztěžuje a může narušit proces regenerace. Nízká hladina hořčíku může také způsobovat svalové křeče, které mohou vést k syndromu neklidných nohou, a to především v noci. V důsledku toho zhoršuje kvalitu spánku.

3) Svalová horečka a neustálé křeče

Tyto příznaky mohou být velmi bolestivé a pokud se u vás objevují pravidelně, mohou být varovným signálem před nedostatkem hořčíku v organismu. S úlevou vám v tomto případě pomůže co nejrychlejší doplnění tohoto minerálu nebo vitamínu D, E a B. Ty velmi účinně chrání proti svalovým křečím a pomáhají jim předcházet. Raději však nejprve navštivte svého lékaře, nechte si zkontrolovat hladinu těchto živin a až poté se obraťte na doplňky stravy.

4) Nemoci kostí

Nedostatek hořčíku může také vést k problémům s kostmi, což zvyšuje riziko zlomenin a naraženin. Jedná se především o to, že hladina tohoto minerálu úzce souvisí s hladinou vápníku v krvi, který je nezbytný pro zdraví kostí – a právě nedostatek hořčíku způsobuje také nedostatek vápníku.

5) Reflux kyseliny

Nedostatek hořčíku může způsobit, že se při konzumaci jídla potraviny a žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu. Tento problém způsobuje nepříjemný pocit pálení, který se nazývá reflux kyseliny. V některých případech může dojít k nutkání vyzvracet se nebo nepříjemným bolestem břicha.

Fotografie: Freepik

6) Stres a apatie

Hořčík je nezbytný pro bezproblémový chod nervového systému, přičemž zodpovídá za relaxaci celého těla. Pokud jej máte v těle příliš málo, můžete se cítit bezdůvodně nervózní a příliš vystresovaní, což je spojeno s mnoha dalšími problémy. Také se zvyšuje riziko deprese, a proto byste tento příznak rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

7) Zácpa

Zácpa může mít mnoho příčin, a to od stresu až po nedostatečnou konzumaci rozpustné vlákniny. V některých případech však může být také důsledkem nedostatku hořčíku, který má uvolňující účinek na trávicí systém. V takovém případě totiž střeva nefungují správně, což může vést k zácpě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*