Barva ušního mazu vypovídá hodně o vašem zdraví a tichých nemocích. Je to trapné téma, ale velmi důležité

Ušní maz může vypovídat mnohé o vašem zdraví. Pokud na něm zpozorujete tyto odstíny barev, rozhodně byste to měli probrat s praktickým lékařem.

Většina tělesných tekutin, včetně ušního mazu, je pro tělo velmi důležitá a může vypovídat mnohé o vašem celkovém zdraví – a ačkoliv to může vypadat na první pohled odpudivě, měli byste po každém čištění uší zkontrolovat, jak vypadá váš ušní maz. Jeho barva nebo odstín totiž může být příznakem řady nebezpečných onemocnění, které vyžadují co nejrychlejší péči. Níže se proto můžete seznámit s barvy této viskózní látky, které mohou naznačovat závažný zdravotní problém.

1) Žlutý, vlhký a lepkavý

Pokud je váš ušní maz žlutý, vlhký a lepkavý, nemusíte se ničeho obávat. Jedná se totiž o nejčastější typ této viskózní látky, který se objevuje téměř u každého dospělého a vypadá přesně tak, jak by vypadal měl. Maz s takovými vlastnostmi totiž pomáhá zabraňovat vysychání zvukovodu.

2) Šedý ušní maz

Šedý ušní maz sice může vypadat neobvykle, ale pokud ho najdete na tyčince, není třeba se znepokojovat. Obvykle se totiž jedná o výsledek přirozeného procesu čištění uší. Pokud je však maz suchý a citlivý a svědí vás ucho, může se jednat o příznaky zánětu – v případě, že byste tyto příznaky zaznamenali, měli byste navštívit lékaře.

3) Zářivě žlutá barva

Zářivě žlutá barva je nejčastější u malých dětí. Ty totiž mají tendenci produkovat mnohem více ušního mazu než dospělí jedinci, a proto je jeho barva výrazně světlejší. S přibývajícím věkem člověka se tento proces přirozeně vždy mění.

4) Velké množství tmavého mazu

Stres a úzkost mohou způsobit, že lidské tělo produkuje více mazu, a nadměrné pocení může způsobit nárůst ušního mazu, který může ucpat zvukovod a způsobit dočasné problémy se sluchem. Pokud si tedy na sobě všimnete, že je váš ušní maz tmavý a je ho hodně, co nejdříve si vyčistěte uši, abyste předešli problémům. Také byste se měli snažit vyhýbat stresovým situacím, protože je jich na vás pravděpodobně v poslední době moc.

5) Suchý, bílý ušní maz

Žlutobílé zbarvení ušního mazu je známkou alergických onemocnění a dermatologických procesů probíhajících v uchu, jako je například ušní forma hemiplegie. Pokud se s tímto příznakem potýkáte, rozhodně byste měli zajít co nejdříve ke svému praktickému lékaři, který vám provede diagnostiku a stanoví vhodnou léčbu.

6) Černý nebo tmavě hnědý maz

Tmavě hnědý nebo dokonce černý ušní maz může vypadat docela děsivě. Dobrou zprávou však je, že se jej nemusíte nijak zvláště obávat. Tmavá barva může totiž být způsobena pouze nadměrným výtokem ušního mazu, což se stává, když jste ve stresu. Je také možné, že vosk je v uchu již příliš dlouhou dobu. Někteří odborníci také dodávají, že tmavý vosk může být důsledkem zvýšeného kontaktu ucha s kyslíkem.

7) Ušní maz se stopy krve

Pokud na svém ušním mazu zpozorujete známky krve, rozhodně byste měli zpozornit. Krev totiž může být důsledkem mírného poranění zvukovodu nebo dokonce také rakoviny. Rozhodně proto na nic nečekejte a vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.

Čas od času se také stane, že ušní maz jednoduše vyteče. Když se však maz z uší uvolní a obsahuje hnis nebo krev, je to známka proraženého ušního bubínku. Pokud k tomu dojde, také okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.