Lékaři bijí na poplach: 6 příznaků hormonální nerovnováhy, před kterými si musí dát pozor naprosto každý žena

Hormonální nerovnováha může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud na sobě pociťujete tyto příznaky, rozhodně byste měli co nejdříve vyhledat lékaře.

Hormonální výkyvy jsou považovány za normální proces, ke kterému přirozeně dochází během puberty, těhotenství a menopauzy. V takovém případě si s těmito negativními změnami musí poradit tělo samo, což se může odrazit na vašem chování nebo vzhledu. K výkyvům hladiny hormonů v těle může docházet i v důsledku špatné životosprávy, užívání antikoncepčních pilulek či menstruačního cyklu. Je velmi důležité problém rozpoznat včas a začít ho co nejdříve řešit. S tím vám dokážou pomoci tyto typické příznaky.

1) Výrazné přibývání na váze

Mezi častý příznak hormonální nerovnováhy v těle patří výrazné přibývání na váze, k němuž dochází navzdory cvičení. Za normálních okolností diktuje úbytek hmotnosti váš metabolismus, ovšem pokud dojde k výkyvům důležitých hormonů, tělo již není schopno spalovat kalorie tak, jako tomu bylo doposud. Mnohdy také dochází v důsledku tohoto problému (zejména při úbytku nebo nadbytku kortizolu a estrogenu) k hromadění tuku v oblasti břicha, což vám může velmi ztížit proces hubnutí.

2) Neustálý pocit hladu

Neustálý pocit hladu, který pociťujete zejména při konzumaci sladkých jídel, může být důsledkem působení hormonu zvaným glargin, který plní funkci stimulace chuti k jídlu. Pokud se tedy cítíte i po vydatné večeři stále prázdní, rozhodně byste měli zajít ke svému praktickému lékaři, který vám provede správnou diagnózu.

3) Snížená sexuální touha

Hormonální výkyvy často snižují touhu po sexu, což je zejména důsledek abnormálních hladin kortizolu, estrogenu, testosteronu a dalších hormonů štítné žlázy. Ty ovšem ovlivňují nejen vaše libido, ale mohou dokonce způsobovat vaginální suchost, což může vést k bolestem a nepohodlí při pohlavním styku.

4) Výkyvy nálad

Pravidelné výkyvy nálad jsou dalším varovným ukazatelem hormonální nerovnováhy. V jednu chvíli se tak můžete například cítit velmi šťastně, a poté zase velmi smutně. Tento problém může bohužel silně ovlivnit vaše vztahy s přáteli a rodinou, a proto je důležité začít ho řešit co nejdříve. U žen se výkyvy nálad mohou objevit během menstruačního cyklu, ovšem v takovém případě nebývají tak zjevné, nebo v období menopauzy, kdy dochází k poklesu progesteronu, tedy hormonu štěstí, a v těle začíná převládat estrogen.

5) Nespavost

Potíže se spánkem patří mezi nejčastější problémy u žen s hormonální nerovnováhou. Často se tento příznak proto objevuje po menopauze a během ní, zejména mezi 2. a 4. hodinou v noci. Důvodem je především nízká hladina estrogenu a progesteronu a naproti tomu vysoká hladina kortizolu, které silně ovlivňují kvalitu vašeho odpočinku. Objevit se pak také může noční pocení.

6) Přílišná únava

Kromě výše uvedených příznaků může být také dalším zjevným příznakem hormonální nerovnováhy pocit únavy. Ten bývá především důsledkem vysoké hladiny kortizolu, hormonu zodpovědného za vznik stresu – dlouhodobý stres může navíc sám o sobě zvyšovat hladinu tohoto hormonu, což může vést k neustálému pocitu únavy.