Nebezpečná bakterie Helicobacter pylori jako příčina nepříjemného pálení žáhy. Boj s ní můžete vyhrát následovně

Fotografie: Freepik

Podle definice je patogen něco, co může způsobit onemocnění nebo poškození. Může se jednat o virus, plíseň, parazita nebo bakterii.

Každá látka tak může v závislosti na své povaze způsobovat různé zdravotní problémy. Pokud jde o žaludeční problémy, zejména vředy nebo gastritidu, je za ně obvykle zodpovědný Helicobacter Pylori. Helicobacter pylori (H. pylori) je bakterie se spirálovitou strukturou, která se vyskytuje pouze u lidí a může žít v těle, aniž by si toho člověk všiml. Infekce se vyskytuje především v dětství, a proto zůstává nepovšimnuta, říká lékařka Lauren Castiello.

Bakterie H. pylori: příznaky a symptomy

Helicobacter pylori je příčinou mnoha infekcí, z nichž většina se nachází v žaludku a dvanáctníku. Obvykle je spojena s žaludečními nebo dvanáctníkovými vředy a gastritidou. Sedm z deseti žaludečních vředů přímo souvisí s infekcí Helicobacter pylori a devět z deseti dvanácterníkových vředů. Ačkoli může být obtížné určit, jaký má na organismus vliv, zde jsou některé příznaky a symptomy, které je třeba zvážit:

  • Pálení žáhy
  • Nadýmání
  • Zapáchající dech
  • Opakované říhání
  • Trávicí potíže
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost
  • Nedobrovolný úbytek hmotnosti
Fotografie: Freepik

Podle Canadian Cancer Society může k nákaze H. pylori vést řada faktorů, mezi které patří: používání infikované vody, špatná hygiena, nesprávně umyté potraviny nebo přímý kontakt se stolicí či slinami infikovaného jedince.

Jak lze H. pylori kontrolovat?

Přestože bakterie H. pylori může způsobit mnoho komplikací, je důležité si uvědomit, že její přítomnost v těle není výhradně spojena s vysokým rizikem. Infekce Helicobacter pylori vede ke vzniku gastritidy, zánětu, který může v 10 % případů způsobit vřed dvanáctníku nebo žaludku. Doporučují se některé přírodní potraviny, které sice bakterie zcela nezničí, ale mohou zánět zmírnit. Ty byly identifikovány vědci v rámci studie potravin proti H. pylori.

Fotografie: Unsplash

1. Užívání probiotik

Podle výzkumníků této studie by probiotika mohla pomoci v boji proti H.pylori tím, že vylučují antibakteriální látky, jako je kyselina mléčná. Kromě toho by také potlačovaly mechanismy, které podporují přilnavost bakterií. Najdete je například v kváskovém chlebu nebo ve fermentovaném mléce. Jiná studie na toto téma ukázala, že dlouhodobá konzumace probiotických kmenů snižuje riziko vzniku zánětu žaludku.

2. Pití zeleného čaje

V případě gastritidy způsobené infekcí Helicobacter pylori vědci prokázali, že zelený čaj pomáhá zpomalit růst bakterií a v případě konzumace před působením bakterií zmírňuje zánět žaludeční sliznice.

Fotografie: Unsplash

3. Konzumace brokolicových klíčků

Podle jedné studie lze brokolicové klíčky použít ke zmírnění příznaků spojených s infekcí Helicobacter Pylori. Tyto rostliny, bohaté na sulforafan, mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které jim umožňují chránit žaludeční sliznici před oxidačním stresem.

4. Konzumace rybího tuku

Podle laboratorních testů vědci zjistili, že rybí olej, kromě jiných olejů bohatých na omega-3, má bakteriostatické účinky proti H. pylori. Jinými slovy, zabránil by jejich šíření, aniž by je zcela eliminoval.

Fotografie: Freepik

Další doporučení

Kromě zařazení potravin, které jsou užitečné v boji proti těmto bakteriím, je také nutné vyhnout se zpracovaným potravinám, alkoholu a lepku. Škodlivé jsou rovněž syrové potraviny, kofein, kořeněná jídla, nakládané potraviny, nealkoholické nápoje a přejídání. Dr. Jean-Marc Canard, bývalý předseda Francouzské společnosti pro digestivní endoskopii v Paříži, doporučuje, aby se zabránilo kontaminaci a aby se pravidelně myly ruce mýdlem a nesdílelo se nádobí a příbory s osobou s onemocněním žaludku.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]