Nejdůležitější a nejčastěji volené golfové hole

Nejdůležitější a nejčastěji volené golfové hole

Klíčovým prvkem golfové hry je úder do míčku golfovou holí. Veškerá dovednost a umění hry spočívá v jednotlivých úderech. Kromě vnějších vlivů, takových jak počasí a členitost terénu na golfovém hřišti, na přesnost a efektivitu úderů mají vliv dvě podstatné skutečnosti – golfová dovednost hráče a golfová hůl, kterou golfista hraje. Čím větší zkušenosti a související s tím schopnosti golfisty a také čím větší přesnost golfové hole, tím lepší úder. Jaké jsou tedy nejdůležitější golfové hole? Výběr golfových holí je velmi široký a důležitý obzvláště na začátku golfového dobrodružství. V této golfové disciplíně jsou hráči často věrní značce. Golfová hůl je jedna z věcí, která již od prvních chvil ovlivňuje náš herní komfort a dosahované výsledky, což může přímo ovlivnit zdali si tento sport zamilujeme, či nikoliv.

Golfové hole pro dlouhou i krátkou hru

Golfová hra vyžaduje různou délku úderů. Čím dále od jamky se golfový míček nachází, tím delší musí být vzdálenost úderu. První ze základních skupin golfových holí jsou dřeva. Jsou to golfové hole určené pro dlouhé údery, kdy míček pošleme vysoko a na dlouhou vzdálenost.

Dřeva jsou hole s nízkou hmotností, ale s velkou hlavou hole. Prvním dřevem je driver. Je to nejdelší a největší golfová hůl v celé sadě. Driver se používá pro první úder – úder míčku z tee z odpaliště, kdy chceme míček poslat na co největší vzdálenost. Po první ráně driverem bude záležet jaké podmínky budeme mít pro další rány.

Železa to jsou další, velmi důležité golfové hole, které slouží pro hru z fairwaye a pro první rány na krátkých jamkách PAR3. Jsou těžší než dřeva a jejich hlavy jsou menší. Golfové hole typu železa umožňují přesnější kontrolu úderů, které jsou samy o sobě jemnější než údery prováděné dřevy. Na golfu se neobejdete bez následujících holí: driveru, želez a putteru.

Golfové hole typu wedge, slouží pro krátkou hru v okolí greenu a také pro hru na golfovém hřišti z náročných pozicí jako např.: vyhnutí se překážce (lob wedge), dostání míčku z vysoké trávy nebo přihrávce na green (pitching wedge) nebo písku (sand wedge).

Ve světě golfu panuje přesvědčení, že nejdůležitější hůl v bagu každého golfisty je putter. Je však těžké rozehrát celou golfovou hru samotným putterem, ale je to nepochybně velmi důležitá golfová hůl. Jedná se o golfovou hůl, kterou se zakončuje hru a slouží pro hru na greenu. Tato golfová hůl se vyznačuje specifickým tvarem hlavy navržené tak, aby úder do míčku probíhal kolmo po zemi ve směru golfové jamky. Údery putterem jsou třešničkou na dortu, precizním ukončením úsilí. Tato hůl se používá alespoň jednou na každé jamce, proto je prvkem vybavení, kterému se nedá v tomto sportu vyhnout a musí se nacházet v sadě každého golfisty.

Nejoblíbenější značky golfových holí

V současné době je na trhu velmi velký výběr golfového vybavení a celá řada společností specializujících se na golfové příslušenství. Nejoblíbenější značky vyrábějící golfové hole to jsou mj. Mizuno, Callaway, Titleist a Wilson. Velké oblibě se těší japonské hole značky Mizuno, která nabízí velmi kvalitní golfové zboží pro pokročilé hráče. Pro změnu golfové hole Callaway jsou určené zároveň pro pokročilé golfisty jak i pro začátečníky. Produkty značky Callaway jsou také velmi populární. Velmi dobře známé a ceněné jsou také golfové hole značky Titleist. Holemi této značky hrají nejlepší světoví hráči. Zase nejlepší puttery nabízí Scotty Cameron, Bettinardi, Wilson Staff a Taylor Made. Nejmladší golfisté také najdou něco pro sebe – značka MKids se specializuje na golfové hole určené pro děti.