Surfinie jsou v podstatě druhem petúnií, které rostou kaskádovitě (převisle). Lidé je pěstují zejména na balkónech a zahradách. Surfinie patří mezi odolné letničky, které ustojí kdejaké nepřízně počasí. Nejčastěji jsou vysazované do závěsných květináčů, přes které obrůstají. Někteří domácí zahradníci je sázejí i do truhlíků klasických.
Růst mají surfinie bujný a jejich květy jsou pestré a krásně barevné, narazit můžete na odstíny modré, červené, až třeba také růžové. Jestliže jste zatoužili po jejich pěstování a chcete jimi zkrášlit vaše obydlí, zde je pár rad, jak se o tyto květiny starat.
Praktické rady týkající se péče o surfinie
Než začnete surfinií pěstovat, přečtěte si pár rad, které usnadní péči o ně:
- Vyberte vhodný květináč: nejvhodnější je dopřát surfinií květináč prostorný a dostatečně hluboký. Květiny bude skvěle vypadat především v květináči závěsném. Myslet byste měli i na to, aby nádoba na pěstování měla na dnu otvory pro odtok přebytečné tekutiny.
- Kupte specifický substrát: v zahradnictví se poptejte po substrátu, který je přímo určený k pěstování surfinií.
- Surfiniím dopřejte dostatek světla: jako většina rostlin, i surfinie potřebuje dostatek sluníčka ke svému růstu. Rostlina umístěná ve stínu může strádat. Surfinie jsou poměrně odolné vůči extrémním vlivům počasí, co však nesnáší jsou mrazíky. Těch se ale nesjpíš v letních měsících nedočkáte a při pěstování na balkoně by rostlinám nemělo nic hrozit.
- Důležitá je i pravidelná zálivka: v letních měsících, kdy je tepleji, surfinie zalévejte klidně i dvakrát denně. Jinak postačí rostliny zalévat dle potřeby. Důležité je na zalévání nezapomínat. Surfinie jsou poměrně choulostivé na nedostatek vláhy a mohly by rychle usychat.
Surfinie je dobré čas od času i hnojit
Rostliny vám dají samy najevo, že jim schází jakési minerální látky. Zpozorujete to zejména na listech, které začnou žloutnout, nebo usychat. I květy mohou být při nedostatku živin povadlé. Během vegetačního období lze surfinie hnojit speciálnímu hnojivy, které obsahují hlavně prvky fosforu a draslíku. Hnojivo byste měli dávkovat dle doporučení výrobce. Dusíkatá hnojiva jsou na surfinie zcela nevhodná.
Bojujte i proti škůdcům a rostlinným chorobám
Vaše rostliny mohou napadnout například mšice, nebo molice, proto si v zahradnictví opatřete speciální pesticidy, které tento hmyz odradí a odstraní. Proti rostlinným chorobám zase použijte fungicidy.
Tipy na závěr
Zkušení pěstitelé doporučují surfinie hnojit při každé zálivce, ale v minimálním množství. Takto udržíte vzhled rostlin dokonalý po celé vegetační období. Surfinie byste neměli také přelévat, vhodné je zalévat květiny v momentu, kdy je substrát v květináči viditelně suchý. Pokud byste surfinie přelili, hrozí uhnívání jejich kořenů a celkové hynutí.
Fotografie: Freepik, Pinterest