Největší hvězdný safír na světě byl nalezen na dvorku muže, který si nechával kopat studnu

Fotografie: Depositphotos

Muž se rozhodl nechat si na svém dvoře vykopat studnu. Při práci jeden z dělníků nalezl shluk kamenů, který se ukázal jako vzácný poklad plný drahých kamenů.

Největší hvězdný safír na světě byl nalezen na dvorku na Srí Lance, a to úplnou náhodou. Klenotník uvedl pro BBC, že obrovský kámen našli dělníci, kteří kopali studnu na jeho zahradě v oblasti Ratnapura na Srí Lance, o níž je známo, že je bohatá na drahé kameny. Teď se to jen potvrdilo.

Drahý kámen měl neuvěřitelnou hodnotu

Odborníci odhadují, že světle modrý hvězdný safír má na mezinárodním trhu hodnotu až 100 milionů dolarů, v přepočtu 2,2 miliardy korun českých. Kámen váží kolem 510 kilogramů, tedy více než půl tuny. Jak je známo, šperky se váží v karátech, a tento, který dostal název „Serendipity Sapphire“, má 2,5 milionu karátů.

Dělníci netušili, na co narazili

„Muž, který kopal studnu, nás upozornil na nějaké vzácné kameny. Později jsme narazili na tento obrovský exemplář,“ vypráví hrdý majitel hvězdného safíru. Z bezpečnostních důvodů nechtěl uvést své celé jméno ani přesnou polohu, což je pochopitelné. Přesto bylo těžké v okolí jeho identitu utajit.

Společnost Gamage, která je prodejcem drahých kamenů třetí generace, o nálezu informovala úřady a potvrdila, že trvalo více než rok, než kámen očistili od bahna a dalších nečistot, aby ho mohli analyzovat a certifikovat. Během procesu čištění Gamage sdělila, že z hromady hlíny a bahna nakonec vypadly kameny, které měly být vysoce kvalitní hvězdné safíry.

Fotografie: Pixabay

Místo je bohaté na drahé kameny

Ratnapura, což v sinhálštině znamená „město perel“, je známá jako hlavní město drahokamů Srí Lanky, která je předním vývozcem safírů a dalších drahých kamenů. V minulosti zde byla nalezena řada cenností. V roce 2020 země vydělala kolem půl miliardy dolarů (více než 12 miliard korun) na vývozu drahých kamenů, broušených diamantů a šperků.

„Nikdy předtím jsem neviděl tak velký exemplář. Kámen pravděpodobně vznikl asi před 400 miliony let,“ říká gemolog Gamini Zoysa. Odborníci však upozorňují, že i když má vzorek vysokou hodnotu karátů, neexistují žádné záruky, že všechny kameny uvnitř celého shluku jsou vysoké kvality.

Zdroj: LadBible

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*