Neobvyklá přísada, která vývar učiní dokonalým

Polévky jsou velice oblíbeným jídlem. Jejich druhů je celá řada. Dle konzistence rozlišujeme ty husté, které velice zodpovědně zasytí, nebo vývar, které jsou méně hutné, za to téměř léčivé pro žaludek. Příjemně zahřejí a podrážděný trávicí systém zaručeně zklidní. Vývary dle druhu masa můžete rozdělit na hovězí, kuřecí, nebo ty rybí.

Pokud kuchař použije zeleninu, pak se jedná o ten zeleninový. Správný způsob jejich přípravy je takzvaným tažením. Všechny ingredience se vaří až několik hodin, někdy i celý den. To zintenzivní chuť vývaru, a o to více má blahodárných účinků pro naše tělo. Díky vývarové polévce doplníme potřebné tekutiny a rovněž minerály a vitamíny. Především pak sodík.

Klasika versus exotika

Dle druhu kuchyně se pak liší i jednotlivé receptury pro přípravu vývarů. Ty klasické, které si pamatujeme například z dětství od babiček, jsou velice prosté, to jim ale neubírá na chuti. V dřívějších dobách ženy neměly v podstatě žádný přístup k různým ochucovadlům a předpřipraveným bujónům. Vařilo se zkrátka jen z toho, co bylo k dispozici.

Polévky tak v podstatě neobsahovali žádné konzervanty, byly nejspíš i zdravější. Typické vývary, které jsou skutečně poctivé, se dnes také nepřipravují s dopomocí bujónu, ale nechají se vařit, jak již bylo uvedeno výše, několik hodin na plotně. Exotické vývary se výrazně liší od těch klasických. Často jsou vařené z masa rybího, nebo hovězího. Oblíbená je například polévka Pho, ve které se snoubí pálivá chuť chilli, s česnekem, koriandrem a dalšímu druhy aromatického koření.

Tajná přísada pro dokonalejší chuť

Existuje však několik zajímavých přísad, které chuť vývaru zdokonalí. Přemýšlíte, jaké to mohou být? V prvním případě se nejedná o žádný druh netypického koření, ale o obyčejné neloupané jablko. Když jej omyté a neloupané umístíte do vody spolu s masem a zeleninou, dodá vývaru jemnou sladkost a zintenzivní chuť vařeného masa. Po zhotovení vývaru je potřeba jej vyjmout.

Pozor byste měli dát na to, aby se jablko nerozvařilo a nepraskla jeho slupka. Podobným způsobem zafunguje i kousek oloupaného zázvoru, který polévce dodá i trochu té štiplavosti.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]