Neodymový magnet je nejsilnější známý typ permanentního magnetu a je to magnet, který se používá pro různá průmyslová a komerční použití.
Co jsou neodymové magnety vzácných zemin?
Toto nejsou klasické magnety na ledničku, a i když jste o nich nikdy předtím neslyšeli, pravděpodobně je používáte každý den. Někdy se jim říká NdFeB nebo Neo magnety, a bez nich by nebylo možné mnoho technologických pokroků.
Z čeho jsou neodymové magnety vyrobeny?
Neodymové magnety jsou vyrobeny především ze slitiny neodymu, železa a boru. Přesné složení se může lišit v závislosti na potřebné síle a na tom, k čemu se magnet používá.
Vlastnosti neodymových magnetů
Dvou gramový neodymový magnet, který měří 8 milimetrů v průměru a 5 milimetrů na délku, generuje sílu přes 1 700 gramů.
Jsou tak silné, že v mnoha aplikacích nahradily jiné typy magnetů.
Jsou například více než desetkrát silnější než keramické magnety, takže můžete keramický magnet nahradit mnohem menším neodymovým magnetem a generovat stejnou sílu.
K čemu se neodymové magnety používají?
Od jejich vynálezu na počátku 80. let našlo použití těchto super silných magnetů celá řada průmyslových odvětví.
· Pevné disky
· Mikrofony, sluchátka a reproduktory
· Zubní protézy
· Západky dveří
· Magnetické šperky
· Protiblokovací brzdové senzory
Neodymové magnety a rizika
Neodymové magnety mohou přeskakovat, skřípnout kůži a způsobit vážná zranění.
Pokud vám v cestě překáží prst, může se vážně skřípnout nebo dokonce zlomit.
Neodymové magnety jsou křehké a mohou se snadno rozbít a zlomit.
Neodymové magnety jsou křehké a budou se loupat, lámat, praskat nebo rozbíjet, pokud se nechají o sebe bouchnout, a to i na vzdálenost pouhých několika centimetrů. Přestože jsou vyrobeny z kovu a potaženy lesklým niklováním, nejsou tak tvrdé jako ocel.
Tříštící se magnety mohou velkou rychlostí vyslat do vzduchu malé ostré kovové kousky. Doporučuje se ochrana očí.
Neodymové magnety nejsou hračky. Nedovolte dětem, aby s nimi manipulovaly nebo si s nimi hrály. Malé magnety mohou představovat vážné nebezpečí udušení. Pokud dojde ke spolknutí více magnetů, mohou se k sobě přichytit skrz střevní stěny a způsobit vážná zranění a dokonce i smrt.
Neodymové magnety kolem sebe vytvářejí silná magnetická pole, která mohou rušit kardiostimulátory a další implantované lékařské přístroje.
Silná magnetická pole vycházející z neodymových magnetů mohou poškodit magnetická média, jako jsou kreditní karty, magnetické identifikační karty, kazety, videokazety nebo jiná podobná zařízení. Mohou také poškodit starší televizory, videorekordéry, počítačové monitory a displeje.
Napište komentář