Příběh pilota, který přežil vysátí z okna kabiny letadla

Fotografie: Jetstar Airways / Creative Commons / CC BY-SA

Kapitánovi letu British Airway Airline se jednoho dne stalo něco, co by asi nikdo nikomu nepřál. Jeho příběh se nedávno stal virální na sociálních sítích.

Tima Lancastera při přejezdu fronty nasálo okno letadla. Život mu zachránil pohotový zásah jedné z letušek, která ho chytla za nohy. Udržela ho tak do chvíle, kdy letadlo nouzově přistálo. Navzdory takovým tragickým zážitkům i celkově strašlivé zkušenosti měl celý příběh pozitivní vyústění. Ačkoli ho událost na dlouhé období nepochybně silně poznamenala, on i jeho kolegové si nakonec mohli vydechnout. Co se ale přesně stalo a jak všechno probíhalo?

Nasátý vnějším prostředím během letu

Tento příběh se zdá být vystřižený z katastrofického nebo akčního filmu. Jde však o naprosto reálnou událost, od které ovšem uplynuly už více než 3 dekády. Snímky této události nedávno obletěly svět a Timova zkušenost se tak po dlouhé odmlce stala virálem. Dnes je tedy hvězdou internetu. Jeho let odlétal z letiště v Birminghamu, bylo ráno 10. června 1990 a mířili do španělské Malagy. Při překročení nadmořské výšky 5 000 metrů však došlo k nehodě.

Tu naštěstí spatřila jedna z letušek, která se k Lancasterovi vrhla a stihla ho strhnout zpátky do stroje, než ho vysál venkovní tlak. Zatímco druhý pilot Alistair Atchison se pokoušel udržet letadlo ve stabilní pozici, okamžitě zalarmoval řídicí věž a požádal o nouzové přistání. Tim tak byl nucen odolávat extrémnímu větru o rychlost 600 kilometrů v hodině, stejně jako teplotám 17 stupňů pod bodem mrazu. Obojí po více než 20 minut, po přistání byl ihned hospitalizován.

Inspekce a odhalení příčiny

Následující vyšetřování leteckou kontrolou odhalilo kritický nedostatek. Šrouby, které měly držet změny tlaku mezi kabinou letadla a vnějším prostorem, byly špatně nainstalované. Inkriminované okno bylo vyměněno předchozí noc a šrouby byly tenčí a menší, než bylo na takovou součástku potřeba. Jejich vytržení tak vlastně jen čekalo na jakýkoli dostatečný tah.

Zdroj: Virali

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]