Neustále studené ruce a nohy mohou být signálem vážného ohrožení zdraví. Na některé nemoci je nutné dávat obzvlášť velký pozor

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste v teplé místnosti a celé vaše tělo se vaří s výjimkou rukou, které zůstávají zmrzlé, můžete trpět vážným onemocněním, jež vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Jste v přehřáté místnosti a máte studené ruce, zatímco zbytek těla je „teplý“? Za tímto příznakem se pravděpodobně skrývá závažnější zdravotní problém, který vyžaduje mimořádnou ostražitost. Studené ruce po celodenním pobytu v chladném počasí jsou časté. Končetiny jsou chladnější než zbytek těla, protože se do životně důležitých orgánů, jako je srdce, mozek, játra atd., dostává méně krve a tepla. Příčinou mohou být tyto faktory, prozrazuje lékařka Stacy Sampson.

Raynaudova choroba

Tento stav ovlivňuje transport a cirkulaci krve v určitých částech těla, obvykle v prstech rukou a nohou. Proč se to děje? Krevní cévy v prstech, chodidlech a někdy i v uších nebo nose se zužují v důsledku nízkých teplot nebo emočního stresu. V důsledku toho prsty zbělají, nebo dokonce zmodrají, protože jsou nedostatečně prokrvené. Příčiny Raynaudova syndromu nejsou dosud známy, ale onemocnění lze snadno identifikovat: oteklé (často studené) prsty, bolest, brnění. Tento stav naštěstí není zdraví škodlivý.

Fotografie: Pixabay

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění je porucha imunitního systému, která napadá vaše tkáně v důsledku nepřiměřené imunitní reakce organismu na určité látky. Může být závažné, takže pokud zaznamenáte příznaky podobné Raynaudovu syndromu, navštivte svého lékaře a nechte se dále vyšetřit. Jakmile je diagnostikována skutečná příčina studených rukou, můžete tento stav snadněji zvládnout užíváním vhodných léků.

Špatná funkce štítné žlázy

Studené ruce jsou velmi častým příznakem špatné funkce štítné žlázy neboli odborně hypotyreózy. Tato žláza ve tvaru motýla se nachází na spodní straně krku a funguje jako termostat uvnitř těla. Když se zpomalí, zpomalí se i ostatní tělesné funkce, což vede k příznakům, jako je únava, obezita a neustálý pocit chladu. Tato porucha štítné žlázy je velmi častá od 50 let věku.

Slabý krevní oběh

Většina lidí si myslí, že jednou z hlavních příčin studených rukou je špatný krevní oběh. Ke špatnému krevnímu oběhu dochází při sníženém průtoku krve, kdy srdce nepracuje správně, nebo v důsledku fyzické překážky průtoku krve (zúžení cév v důsledku vysoké hladiny cholesterolu). Při poruše průtoku krve v těle je zcela normální, že pociťujeme chlad v rukou a nohou, častými příznaky jsou také otoky a mravenčení, protože ruce a nohy jsou části těla, které jsou nejdále od srdce.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek červených krvinek

Anémie je zdravotní stav, ke kterému dochází, když tělo neprodukuje dostatek červených krvinek nebo když je hladina hemoglobinu v krvi nízká. V důsledku toho je tělo nedostatečně zásobováno kyslíkem, což může způsobit studené ruce. Anémie je obvykle způsobena nedostatkem železa, náhlou ztrátou krve (menstruace u žen), přítomností vředů, některými typy rakoviny atd. Kromě studených rukou mohou s anémií souviset i další velmi časté příznaky, jako jsou únava, bolesti hlavy, závratě, dušnost a bledost.

Nedostatek vitamínu B12

Vitamín B12 se nachází v sardinkách, tuňákovi, kuřecích vnitřnostech, chobotnicích, ústřicích, ale také ve vejcích, mléčných výrobcích atd. Tento vitamín je velmi důležitý pro tvorbu červených krvinek. Nedostatek může vést k poklesu počtu červených krvinek. Lidé starší 50 let nebo ti, kteří se stravují vegetariánsky nebo vegansky, obvykle trpí nedostatkem vitamínu B12. Jednoduchým krevním testem lze jasně zjistit, zda máte takový nedostatek a zda je příčinou vašich studených rukou.

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak může souviset s dehydratací, ztrátou krve, užíváním některých léků nebo endokrinními poruchami (hormonální dysfunkce). Když je krevní tlak nízký, cévy nestačí zásobovat končetiny. Důsledkem toho je to, že prsty na rukou a nohou jsou studené. Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, který je doprovázen rozmazaným viděním, únavou, nevolností, fyzickou slabostí a zmateností, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Stres, léky, kouření

Stres může způsobit mnoho poruch a narušit fungování organismu. Člověk vystavený intenzivnímu a chronickému stresu totiž přirozeně vylučuje adrenalin, který zužuje cévy v končetinách a způsobuje chladné ruce a nohy. Také mnoho léků může zužovat cévy, zejména tepny. V tomto případě se pravděpodobně jedná o vedlejší účinky Raynaudova syndromu. A nakonec kouření – pokud jste ještě nenašli dost důvodů, proč s ním přestat, tady je další: nikotin způsobuje stahování a zužování cév.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]