Vlhkost vzduchu se mění nejenom v souvislosti s venkovním počasím, ale i v souvislosti s ročním obdobím. Jak ji zachovat i v zimě? Mnoho lidí řekne, že jako nejlepší možnost používají různé zvlhčovače vzduchu. Ty jsou ale celkem drahé a navíc se neobejdou bez elektrické energie. Proto se hledají i další cesty, jak se dá vlhkost vzduchu pokud možno optimalizovat. A jedna taková existuje.
Proč je správná vlhkost vzduchu tak důležitá?
Hlavně v zimě dochází k tomu, že vlivem minimálního větrání a neustálého vytápění je vzduch vysušován. A to může vést třeba k dýchacím obtížím, stejně jako může tento stav vyvolat bolesti v krku, kašel, ale i další problémy. Dokonce se může vyskytnout i větší riziko nachlazení. Je proto na místě zajistit, aby vlhkost vzduchu byla optimální. Tedy aby v interiéru nebyl suchý vzduch. Málokdo tuší, že k tomu může být použito něco tak obyčejného, jako je běžná PET lahev. Jak na její použití? Podívejte se.
Co vše budete potřebovat?
Jsou to jenom 3 věci, které máte navíc úplně běžně doma. Nic více potřebovat nebudete a zároveň máte jistotu toho, že vlhkost v interiéru nejenom v obdobní topné sezony zvýšíte. A to bez vysokých výdajů třeba za klasické zvlhčovače. Připravte si:
- PET lahev o objemu 2 litry
- Lepicí pásku
- Gázu
Jak na to? Postupujte podle našeho návodu
Nejprve je třeba vzít si PET lahev, do které nožem vyříznete na jejím boku otvor, který bude velký zhruba 5 x 10 centimetrů. Potom lahev vezmete a připevníte ji vodorovně s trubkou která vede do vašeho radiátoru. Připevnění je velmi jednoduché, jelikož k tomu vám poslouží právě běžná lepicí páska. Použijte jí dost, aby lahev později zatížená vodou nespadla.
Nyní si vezmete běžnou gázu, tedy obvaz, který bude dlouhý asi 1 metr. Jeden konec obvazu jednoduše vložíte do otvoru ve vaší lahvi. Druhý konec začnete postupně omotávat jak kolem trubky vedoucí k radiátoru, tak ho můžete omotávat také kolem samotného žebrování vašeho topení. Pokud je radiátor velký, můžete použít i delší gázu.
Lahev naplníte vodou a je hotovo
Poslední fází už je jenom naplnění lahve vodou tak, aby byla kousek pod vyříznutým okrajem a aby ve vodě byl namočený kousek gázy, který je v otvoru. A co se potom bude dít? Gáza bude vodu postupně sáknout ze samotné lahve a gáza samotná bude vlhnout po celé své délce. Tím, jak budete topit se bude daná vlhkost postupně odpařovat do prostoru a tím se bude zvyšovat celková vzdušná vlhkost ve vašem interiéru. Jediným vaším úkolem tak bude následně to, že budete hlídat stav vody v lahvi. Když jí bude málo, bude potřeba dolít. Stejný postup doporučujeme ve všech místnostech na vašich radiátorech. I když lahev na topení nemusí působit esteticky dobře, buďte si jisti, že za pár dní poznáte, že se vám mnohem lépe dýchá. A to jste nemuseli vyhodit tisíce korun za klasické zvlhčovače.