Ochrana alu kol a její metody

Fotografie: dodána inzerentem

Alu kola podléhají opotřebení jako každá jiná součástka vozidla. Když si představíte jak jsou namáhána, tak je často zázrak v jakém stavu se je podaří udržet. Existuje několik kritických podmínek, které jsou pro alu kola destruktivní. Velkým nepřítelem je například prach z brzdových kotoučů. Kotouč brzdí mechanickým principem tření, který generuje znečištění ve formě prachu. Tento prach se díky víření vzduchu točí kolem litých kol a znečišťuje je. Velmi jemný a agresivní prach se doslova zažírá do hliníkových kol. Alu kolo je dále vystaveno běžným nečistotám a chemikáliím, které se na silnici vyskytují. Tento mix zanechává na alu kolech nenapravitelné škody.

Jaké jsou metody ochrany alu kol?

Standardní cesta ochrany, kterou používají výrobci

Standardní metodou ochrany je tzv fólie. Jedná se o obdobu wrap fólie na karoserii. Transparentní fólií výrobci potahují celá alu kola. Nejlevnější alu kola a starší alu kola takovou ochranu nepoužívají a nebo jí mají silně poškozenou. Poměrně jednoduchým způsobem se dá ochranná transparentní fólie renovovat.

Chemická cesta ochrannou vrstvou

Mezi chemickými ochranami je králem keramická ochrana. Chemikálie na základu nanotechnologie vytvoří povlak. Povlak stabilně ulpí na povrchu kola a stane se jeho součástí. Vytváří jakousi neviditelnou bariéru a chrání litá kola před nečistotami a dokonce i drobnými škrábanci. Keramická ochrana je odolná vůči teplu z brzd a chemikáliím. Výdrž je omezená na 2 roky a její stabilitu snižuje mytí kol wapkou.

Základem obou metod je příprava

Ať už se jedná o keramickou ochranu nebo fólii, tak je nutné povrch důkladně připravit. Před nanesením je nutné kola důkladně vyčistit a odmastit. Ideální je takovou úpravu udělat na zbrusu nových kolech, které stačí vyčistit čističem laku.

Stará kola před aplikací pečlivě vyčistěte za pomoci čističe polétavé rzi. Chemický přípravek se nastříká na povrch kol a nechá působit. Následně je stačí umýt šamponem bez přísad.