Spousta českých důchodců podle ombudsmana dostává mnohem nižší důchod, než na jaký mají právo

Důchod
Fotografie: Pexels

Podle ombudsmana dostává v Česku tisíce lidí nižší důchod. Oni sami to prý nevědí a správa sociálního zabezpečení s tím odmítá něco dělat.

Ombudsman Stanislav Křeček se obrátil na Českou správu sociálního zabezpečení, která podle něj špatně vyměřila výši penze tisícům občanů. Dojít k tomu mělo po změně způsobu jeho výpočtu, přičemž ochuzené jedince nikdo doposud nekontaktoval. Když se navíc někdo sám od sebe ozve, úřad peníze vyplácí pouze pět let zpátky. Veškerá pochybení ČSSZ odmítá s tím, že aktivně informovat vůbec nikoho nemusí.

V Česku je nespočet ochuzených důchodců

Podle ombudsmana pochybila ČSSZ ve výpočtu výše důchodů zejména u občanů pracujících v zahraničí. Týkat se to má i případů, kdy daní jedinci po rozdělení Československa pracovali chvíli u sousedů, načež se vrátili do tuzemska a po několika letech začali pobírat penzi. „Doby práce v zahraničí vyloučila, místo aby za ně dosadila průměrné indexované výdělky. Tento postup ČSSZ používala do roku 2009. Pak změnila správní praxi,“ popsal ombudsman.

Ani po změně však podle Křečka nedošlo k dorovnání výše důchodů a žádní důchodci o této skutečnosti nebyli nijak informováni. Jedna žena se nicméně na ombudsmana obrátila a díky jeho pomoci se doplatku posléze dočkala. Pouze však pět let nazpět, což ČSSZ obhajuje rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten podle zástupců konstatoval, že použití první metody vyloučených dob není v rozporu se smyslem a účelem, který sleduje nařízení.

Důchodová reforma od roku 2027 přinese tyto zásadní změny: Výše penze se bude počítat úplně jinak

Fotografie: Freepik

Právě kvůli této skutečnosti ČSSZ odmítá jakákoli pochybení a nemusí doplácet důchodcům za neposkytnutí informací za více než pět let. „Z právní úpravy výslovně vyplývá, že taková možnost přichází v úvahu jen v případě nesprávného úředního postupu,“ uvedl úřad. To na druhou stranu odmítá slyšet ombudsman, který se skutečností chce zabývat dále. Na webu Svět Kreativity jsme také psali o nebezpečné houbě, která se kvůli změně klimatu může dostat do Evropy.

Zdroj: Veřejný ochránce práv, ČSSZ

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*