Zdánlivě snadný test vyzkouší vaši pozornost do posledního detailu. Dokážete v této záplavě najít jedny odlišné brýle?

test brýle

Prakticky kohokoli se zrakovým postižením nebo vadou provází brýle celý život. Případně čočky, ovšem jejich funkce je naprosto totožná, tedy korekce zraku.

Co vlastně o brýlích víme? Kromě jasného faktu, že jde o korekční pomůcku? První nositelné brýlové čočky se objevili už ve 13. století, konkrétně v Itálii. Původní obroučky a úchyty byly výlučně z přírodních materiálů. Jednalo se hlavně o dřevo, rohy a želvovinu. Dne je nejčastějším materiálem plast, hlavně kvůli odolnosti a ceně výroby. Zajímavé také je, že většina lidí nedokáže při nasazených brýlích pořádně používat svoje periferní vidění.

První brýle a adaptace na nové

Kovy se začaly pro tuto jemnou práci používat až během 19. století. Jak už jsme zmínili, první pocházejí ze středověké Itálie. Jejich vynález patří Salvino D´Armatemu. Pokud jde o periferní vidění, znamená to zachytit to, co není přímo před vámi. Při nasazených brýlích vám ovšem většinu tohoto výhledu blokují právě jejich čočky, případně kousek obrouček. Teď se ale podívejte přímo před sebe a s dostatkem soustředění najděte jedny odlišné brýle.

test brýle zadání

V případě, že si potřebujete koupit nové brýle, připravte se na „kulturní“ šok. Vaše oči budou totiž potřebovat cca týden, aby si na ně plně zvykly. Během této krizové doby se tedy nedivte bolestem hlavy či velmi rychlému vyčerpání. Je za tím právě probíhající adaptace. Mezi lidmi roste obliba či nutnost vícero párů brýlí. Podle nových výzkumů má v například v USA více párů už 37 % jejich uživatelů. Jedny na běžné nošení, druhé na zvláštní příležitosti.

Odraz společenské úrovně a bohatství

Má to ale smysl, protože i historicky byly brýle odrazem společenského postavení. Platilo do hlavně v dobách, kdy bylo náročné (a tedy drahé) je vyrobit. Přirozeně si je tak mohli dovolit jen boháči. Vedou se však stále diskuse o tom, kdo vynalezl brýle o dvou čočkách (bifokální). Často je skloňován Benjamin Franklin, který přišel s tím, že cvikr na nos je pro něj příliš těžký, když se dívá nahoru. Jestli jste stále na vážkách, tady je řešení.

test brýle řešení

Někteří lidé se ještě domnívají, že nošení cizích brýlí jim způsobí právě onu vadu, na které byly předepsány. Není to ovšem pravda. Vaše oči nepoškodí nošení cizích skel ani po několik hodin. Jediné, k čemu může reálně dojít, je příliš silná čočka pro vaše oči. Zažijete tedy silný „tah“ či tlak, jak se bude snažit přizpůsobit. Kromě dočasného rozhození vidění vás ovšem čeká jen solidní bolest hlavy. V brýlích se toto tedy skrývá mnohem víc, než je patrné.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*