Jednoduchý test prozradí, jak na tom ve skutečnosti jste nejen se svým zrakem

Fotografie: Pexels

Zjistěte, zda máte bystré myšlení a zdravé oči. Tento jednoduchý test vám totiž prozradí, v jakém stavu váš zrak je a dozvíte se,  jak o něj správně pečovat.

Náš mozek nám předkládá informace, které vidí. Neustále totiž registruje určitá vizuální data a ty poté musí typickým způsobem zpracovat a předat nám je. Podívejte se, jak je na tom v tomto ohledu váš mozek. Výborným způsobem, jak to zjistit jsou skryté obrázky a optické klamy, které vám vaši bystrost a práci mozku pomohou posoudit. Stává se i to, že někteří lidé prostě skrytý obrázek nevidí, ať se snaží, jak chtějí. Vyzkoušejte si tedy, jak jste na tom vy.

Fotografie: Freepik

Hádanky, rébusy a výzvy baví každé malé dítě a přetrvává nám to i do dospělého věku. Hrát si nás prostě baví, zvláště pokud si můžeme hrát s vlastními smysly. Podívejte se na obrázek níže, který otestuje vaše oční schopnosti. Test má za úkol jednoduše identifikovat skryté tváře, které tam jsou. Pokud je najdete rychle a bez problémů, znamená to, že máte výbornou zrakovou ostrost a jste svědomití.

Fotografie: CanvaPhotos

Lidé, kteří obrázek najdou, mají velmi silné vnímání. Tak co, našli jste tváře, ukryté v obrázku? Většina lidí se v tomto případě soustředila na osoby v popředí obrázku. Ženy jsou tam velice výrazné, zatímco skryté tváře ve stromech ne. Pokud jste je však neobjevili, či jste je hledali nepřiměřeně dlouho, nezoufejte. Existují druhy cviků a tipy, jak svůj zrak zbystřit a zdokonalit.

Tipy, jak se starat o vaše oči 

Na to, jak si udržet zdravé oči existuje několik tipů, které očním problémům pomáhají předcházet. S narůstajícím věkem je totiž nutné zdraví vašich očí udržovat. Měli byste se například vyhýbat suchým očím. Některé činnosti a faktory, jako horko či práce u počítače nebo dlouhé koukání do mobilu, vedou k suchosti očí. Pomoci v tomto ohledu pomůže kromě prevence i časté mrkání, které vede ke zvlhčení oka. Případně se dá použít fyziologický roztok.

Další důležitou věcí pro udržení zdraví vašich očí je správná a zdravá strava. Ovoce, zelenina a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny dokáží váš zrak účinně chránit. Krom stravy ale existují i cviky, které slouží pro posílení očí. Možná už jste slyšeli něčem jako jóga pro oči. Máme pro vás cvik, který si můžete hned vyzkoušet. Jakýkoli předmět přibližujte a oddalujte a dívejte se na něj. Opakujte asi 20krát a poté oči zavřete, aby odpočívaly. 

Fotografie: Freepik

Jak si zdravý zrak udržet

Výrazným rizikem pro zdraví očí je například kouření. To bývá přímo spojováno s vyšším rizikem šedého zákalu, makulární degenerace či postižení zrakového nervu. Pokud se tedy rozhodnete přestat kouřit, uděláte dobrý krok k lepšímu zraku. Další věcí, která je důležitá, je ochrana zraku před UVA a UVB zářením ze slunce. Když trávíte čas venku za slunečného dne, nezapomínejte na kvalitní sluneční brýle. 

Platí to i v zimě, kdy je ostrost sluníčka v kombinaci s bílým sněhem pro oči velmi namáhavá. V neposlední řadě pak myslete na doplňování vitamínů pro zdraví očí. Jedná se především o proslulý vitamin A, C, E a lutein. Vědecké studie uvádějí, že vitamin E je vynikající antioxidant proti makulární degradaci. Obsahují ho oříšky, sušené meruňky či slunečnicová semínka.

Zdroj: VeryWellMind

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]