Vizuální rébus: Kolikrát je zde písmeno „M“? Máte orlí oko a cit pro detail? Ale pozor, zdání na první pohled klame

test s M, náhled

Bez jazyka by neexistovala civilizace. Ovšem snahy vytvořit jeden umělý centrální také ztroskotaly. Proto jich máme po celém světě tisíce.

Možná vás napadlo, v jakém jazyce existuje nejvíc slov. Tohle je bohužel prakticky nemožné stanovit, protože hrozně záleží na způsobu pohledu. Vrcholu se blíží angličtina, která těží hlavně z historie a vlivu ostatních jazyků. Tedy například holandštiny, francouzštiny nebo latiny. Navíc jde o široce uznávaný mezinárodní jazyk. Budeme-li se však řídit jen slovníkem, je to překvapivě korejština. Její objem dosahuje celkem 1,1 milionu slov.

Tvorba nových slov a mezinárodní komunikace

Pravděpodobně nejslavnějším dramatikem světa je William Shakespera. Jeho hry nestárnou a jednou za čas zažijí zcela nový přístup k tématu. Tento jazykový génius přispěl angličtině cca 1 700 novými slovy. Na mnohá z nich navíc asi opravdu přišel sám. Buď kombinací slov, tvorbou sloves z podstatných jmen, příponami či předponami a dalšími technikami lingvistiky. Teď se pozorně zaměřte na obrázek a spočítejte všechna písmena „M“.

test s M, zadání

Jazyková vybavenost má svoje místo hlavně v mezinárodní komunikace. Nový rozměr tomu dodaly sociální sítě, kde hlavně osobnosti musí fungovat ve více režimech. Hlava katolické církve, Papež Františk, tak tweetuje hned v 9 variantách. Konkrétně španělsky, anglicky, italsky, portugalsky, polsky, latinsky, francouzsky, německy a arabsky. Ne nadarmo se pak říká, kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Většina lidí pracuje se dvěma.

Největší počet mluvených jazyků

Lidem ovládajícím vícero jazyků se říká polyglot. Takže když vás tak někdo nazve, není to nadávka (i když si to pár lidí stále mysli). Světový rekord patří Ziadovi Youssefoci Fazovi z Libérie, který údajně ovládá 59 jazyků. Na nějakou dobu se díky tomu dostal i do Guinessovy knihy rekordů. U těchto počtů je ovšem vždycky otázka, do jaké míry je reálně ovládá. Pokud už máte mžitky před očima, nabízíme řešení dnešního rébusu.

test s M, řešení

Mimochodem, jestli se chcete velmi čtivou cestou dovědět obrovské množství o naší mateřštině, asi nenajdete lepší knihu, než Chrám i tvrz od Pavla Eisnera. Zjistíte zajímavosti z její historie, zasmějete se u historických vulgárních jmen (doložených z pramenů) a také o vlivech dalších jazyků. Kromě toho také to, že pravděpodobně všechny nadávky nebo spílání ostatním lidem se nějak vztahuje ke zvířatům. Jak k tomu jen ty němé tváře přijdou?