Zapeklitý optický hlavolam: Kolik písmen „Q“ najdete na tomto obrázku? Jste génius, pokud se trefíte na první pokus

Optické hlavolamy jsou vynikajícím způsobem, jak si cvičit postřeh a skutečné soustředění. Tentokrát nepůjde o věci, ale o základní písmenka abecedy.

Lidský jazyk je vůbec zajímavá věc. Jazyka světa jsou hravé, zábavné a současně velmi složité. Bez znalosti nějakého z nich ani nemůžeme přemýšlet, protože myslíme v pojmech. Ostatně právě proto se říká, že abyste se naučili nějaký jazyk, potřebujete v něm především umět přemýšlet. A jako všechno ostatní jsou jazyky také zásobou neuvěřitelných skutečností, které by vás pravděpodobně nikdy nenapadly. Třeba té nejdelší možné abecedy.

Celkový počet jazyků a ty pro neslyšící

Dnešní globálně propojený svět se dorozumívá dohromady asi 7 000 jazyky. A celých 840 z nich se používá jen v jedné zemi, konkrétně Pupauy Nové Guiney. Se sedmi stovkami jazyků pak následují Indonésie, třetí místo zabírá Nigérie s více jak pěstistovkou. Nemůžeme ale vynechat ani ty pro neslyšící – znakových jazyků je totiž více jak 300. Mají složitý vývoj a vlastní „rodové linie“. Teď ale zkuste ve změti nul najít všechny písmena „Q“.

test s písmeny

U znakového jazyka je ještě třeba rozlišit jednu věc. V tuzemském prostředí existuje totiž obecný znakový jazyka a tzv. znakovaná čeština. Znakový jazyk připomíná trochu indiánskou mluvu a pracuje jen s výrazy. Znakovaná čeština respektuje více větnou sazbu. Chci-li říct znakovým jazykem, že jsem smutný, ukážu na sebe a použiji znak pro „smutek“. Znakovaná čeština musí použít několik znaků navíc a vytvořit tak celou větu.

Nejdelší, nejrychlejší

Nejdelší abecedu na světě má khmerština, konkrétně jde o neuvěřitelných 74 písmen. Jde o oficiální jazyk Kambodže. Naproti tomu Rotokas, kterým mluví jen asi 4 000 lidí na jednom z ostrovů Papuy Nové Guiney má jen 12 písmen. Soustava A, E, G, I, K, O, P, R, S, T, U, V je tak nejkratší abecedou světa. Nejrozšířenějším jazykem světa je angličtina. Při počtu rodilých mluvčích je to ale čínština. Jste-li stále na pochybách, tady je řešení.

test s písmeny

Nejrychlejším jazykem svět je japonština, měří se to počtem slabik vyslovených za vteřinu nebo minutu. Japonština postupuje závratným tempem 7,84 slabik za sekundu. Rozdíl oproti nejpomalejší němčině a nedaleké mandarínštině ale není tak velký. Oba tyto jazyky mají klidové tempo 5,18 a 5,97 slabik za sekundu. Není vlastně známo, který jazyk má největší slovní zásobu, ale velmi blízko k tomu má angličtina, hlavně kvůli historickým vlivům.