Rychlý optický test: Prověřte ostrost svého zraku a cit pro detail. Co vidíte na tomto obrázku?

Testy, hádanky a rébusy jsou perfektní cvičení pro náš mozek i postřeh. Kromě zapeklitých her na logiku jde také o optické iluze a další způsoby, jak zkontrolovat naše oči.

Faktem ale je, že vlastně nevidíte svýma očima, ale mozkem. Oči totiž fungují „jen“ jako kamera, která chytá světlo z okolí a signály posílá právě do mozku. Ve své základní podobě se oči nejspíš vyvinuly už u zvířat starých 550 milionů let. Zajímavé také je, že vidíme věci reálně vzhůru nohama. Teprve náš mozek – opět – je převrací a dává nám jejich skutečnou podobu. Během jedné vteřiny dokáže lidské oko mrknout až 5krát.

Neodbytné a časté mrkání

Jakmile mluvíte, je velmi pravděpodobně, že budete mrkat častěji. Nejen z toho vychází, že oko je nejrychlejší sval našeho těla. Každé takové mrknutí trvá přibližně 100 – 150 milisekund. Naše oko umí navíc fungovat naprosto v jakýchkoli podmínkách a nepotřebuje žádný odpočinek. Červené oči na fotkách pak způsobuje odraz světla od krevních kapilár v očích. Teď se pozorně podívejte na červené pole. Najdete v něm nějaký tvar?

Naše oči musí dennodenně bojovat s mnoha nepříznivými faktory. Buď je to právě u počítače (a neustálý pohled do monitoru) nebo městský smog. Stejně tak špatné osvětlení místnosti není zcela ideální a oko je v šeru rychleji unavené. Všechny tyto okolnosti způsobují především špatně vlhčení rohovky. Ta je pak podrážděná, pálí a svědí. Velmi často dochází také k dočasnému zarudnutí, tzv. syndromu suchých očí. Znají hlavně IT pracovníci.

Zvládli jste to, nebo máte problémy s očima?

Pokud by bylo oko digitální kamerou, pak bude mít rozlišení 576 megapixelů. Během jednoho roku provede vaše oko v průměru 4 200 000 mrknutí. Lidé mají dvě oči, což nám dává možnost hlubšího vnímání. Porovnání obou snímků dovoluje určit, jak daleko od náš je konkrétní objekt. Oči se také poměrně rychle uzdravují. Se správnou péčí lze drobné poranění srovnat už za 48 hodin. Vidíte-li stále jen obdélník, podívejte se lépe. Je tam číslo 571.

Nejčastější barva očí na světě je hnědá. Podle badatelů žila první osoba s modrýma očima asi před 6 000 – 10 000 lety. A i když se tato barva ve vaší rodině nikdy nevyskytla, stále se může projevit v dalších generacích. Modroocí tak sdílí společného předka se všemi dalšími modrookými lidmi na planetě. A člověk může mít i dvě různé barvy očí – jde o tzv. heterochromii. Lidské oči se začínají vyvíjet už 2 týdny po početí.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]