Patchwork

Patchwork je speciální textilní technika, kdy se sešívají různé kousky látek, aby vytvářely geometrické vzory. Horní vrstvu tvoří patchwork a spodní stranu na začištění látka. Patchwork, je možné i ozdobně proštepovat. Tato metoda pravděpodobně pochází z Číny z 8-9. století. Počátky patřili buddhistickému obřadnímu rouchu, které bylo sešito z pestrých hedvábných látek. Nejrozšířenější se patchwork stal v 17. století v Anglii. Jeho využití spočívalo k výrobě přehozů a závěsů, takto si svou oblibu patchwork zachoval do dnešního dne.

Výhody patchworku

Výhody patchworku spočívají především v možnosti využít různý zbytkový materiál, který doma najdete. Ať už se jedná o starší ložní prádlo, ubrusy, závěsy, různé kusy oblečení… Takový materiál si nastříháte na zhruba 20 x 20cm čtverce, které různě poskládáte. Můžete vytvořit geometrické tvary, ale pokud si netroufáte, je možné čtverce jen libovolně poskládat a sešít jednotlivé dílky k sobě. Předem musíte znát rozměr, který budete potřebovat. Pustit se můžete do přehozu, roletky na okno nebo nového povlaku na polštáře. Takto sešitý kus, složený ze čtverečků je dobré podšít látkou. Použít můžete starý závěs, povlečení nebo jiný kus látky. Je to z důvodů začištění spodní strany a také zpevnění. Tyto dvě látky si dáte lícem k sobě, sešijete z rubu a necháte otvor, kudy hotovou a sešitou věc protáhnete na líc. Pak jen zašijete už z lícové strany otvor, kudy jste protáhli látku. Je vhodné po celém obvodu výrobek proštepovat z lícní strany na šířku 1cm.

Patchworková roletka na oknozávěs

Poměříme si délku a šířku okna. Všechny čtverce sešijeme a opět podložíme kusem látky. Na horní okraj, který bude u garnýže, si našijeme 50cm dlouhé provázky. Ty mohou být ušité ze zbytku látky nebo lze použít zbytky pentlí. Mezi těmi děláme odstup cca 10 cm. Provázky pak na mašle přivážeme ke garnýži. Pokud nemáte typ garnýže, kde je možné takto roletku přivázat, zhotovte očka nebo poutka pro žabky. Od každé strany si naměřte 20 až 25 cm a našijte provázky dlouhé 1m. 50 cm bude zasahovat do přední části a 50 cm do zadní. Budou sloužit k svázání roletky ve spodní části. Pokud se jedná o okno, které bude široké, doporučuji dát provázek ještě do středu. Takto zhotovená roletka se dá srolovat a dole zavázat na mašle nebo jen podebrat, nařasit a svázat. Pokud volíte variantu rolování, ve spodní části doporučuji ušít tunel, do kterého vložíte dřevěnou lištu. Roletka tak bude na okně viset více vypnutá a lépe se rolovat.

Fotografie: Patchwork Pillow w/ Pom-Pom’s Author: Nesha’s Vintage Niche licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com