Pečené kuře v solné marinádě

Pečené kuře patří mezi nejoblíbenější jídla snad všude na světě. Není proto divu, že variant jeho přípravy existuje téměř nekonečné množství. Možná už vás ale nebaví stále hledat dokonalý recept, možná už jste přesyceni masa marinovaného v různých olejích a bylinkách do takové míry, že přes různá ochucovadla necítíte chuť masa. Jestliže máte dojem, že píšeme o vás, máme skvělou zprávu! Výborná úprava celého kuřete se může skládat jen ze dvou, potažmo jedné ingredience, a přesto si pochutnáte? Jste na správné adrese.

Seznam ingrediencí i samotný postup nejspíš není třeba psát, ale pro jistotu…

Pro přípravu pečeného kuřete v solné marinádě budete potřebovat:

  • 1 kg soli
  • kuře o hmotnosti asi 1,5 kg

Seznam položek není moc obsáhlý, že? Popis postupu přípravy bude podobně výmluvný: je třeba jen kuře důkladně očistit, na jeho kůži pokud možno rovnoměrně nasypat sůl, svázat stehna k sobě (předejdete tím přesušení masa).

Kraje kuřecích křídel můžete přikrýt alobalem, aby se nespálily. Poté pečte v předehřáté troubě na 200 stupňů asi hodinu a čtvrt. Prověřte, zda je maso uvařen: to zjistíte tak, že ho propíchněte párátkem. Šťáva, která z masa vyteče, by měla být průhledná.

Fádnost receptu můžete vynahradit originální přílohou

Pokud se vám zdá, že takto upečené kuře je moc obyčejné, aby se mohlo servírovat rodině nebo hostům, můžete si to vynahradit na příloze, potom bude váš pokrm vyvážený. Populární jsou různé druhy nádivek, zeleninových salátů či originální úprava rýže. Fantazii se meze nekladou.

Nemyslete si však, že maso, které je pouze osolené, si nenajde své fanoušky. Mnoho lidí se v dnešní době snaží navrátit k základům, a to jak v běžném životě, tak i v potravě. A nedává snad smysl, že když jíme maso, měli bychom cítit především maso, a ne různé více či méně umělá dochucovadla.

Ideální samozřejmě je péct kuře z domácího chovu nebo z biofarmy, ne vždy se to však podaří. V každém případě si dejte pozor, aby bylo kuře dobře popečené, v opačném případě může syrové maso způsobit nepříjemné komplikace.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]