Fialky jsou květiny s příjemným aroma a oplývají pestrobarevnými květy. Nejčastějšími barvami fialek je modrá, bílá, nebo třeba růžová. Původně je tato rostlina z Afriky, odkud se rozšířila do celého světa. Jejich druhů je celá řada. V Evropě se těší tyto květiny velké oblibě, nejvíce se však pěstují v Americe.
Základní péče o fialky
Jak pokojové, tak i venkovní fialky jsou velmi nenáročné rostliny. Pokud tedy nemáte příliš zkušeností s pěstováním pokojových květin, fialky jsou prakticky ideální. Přežijí i v interiéru se sušším ovzduším a zálivku nemusíte provádět tak často. Světla rovněž nepotřebují tolik, jako ostatní rostliny. Vhodná teplota pro správný růst fialek se pohybuje mezi dvaceti až pětadvaceti stupni Celsia. Některé druhy fialek jsou ale schopné zvládnout i nižší teploty kolem patnácti stupňů.
Jak poznat, že rostlina strádá a potřebuje hnojení?
Fialky vám dají jasné signály v případě, že se jim nebude dařit. Pak je zapotřebí je přihnojit, nebo přesadit. Známky neprospívání květiny vypadají takto:
- zpomalí se růst fialek a nebudou se tvořit květy
- listy fialek jsou žluté, suché a opadávají
- na listech se vytvořily skvrny
Praktická přírodní hnojiva na fialky
Pakliže chcete podpořit růst svých fialek, můžete je jednou za čtrnáct dní přihnojovat. K hnojení můžete samozřejmě použít speciální kupovaná hnojiva, ideální jsou ta na kaktusy, existují však i přírodní ekonomicky výhodné metody, jak hnojit tyto květiny. Mezi druhy přírodních hnojiv na fialky můžeme zařadit například černý čaj. Jeho celé lístky můžete pokládat kolem fialky, nebo je možné ji zalévat odvarem z černého čaje.
Skvěle pomůže i kávová sedlina. Můžete ji pokládat rovnou na povrch ke květině, nebo smíchat se substrátem. Fialkám dodá potřebné minerální látky. Výluh z citronové či pomerančové kůry fialky také perfektně osvěží. Rovněž je ochrání před různými chorobami.
Postačí nechat louhovat ve sklenici vody slupky z citronu a pomeranče několik dní a pak zředit roztok v poměru 1:10 nejlépe s dešťovou čistou vodou. Účinné hnojivo je o to z kvasnic. Asi pět gramů droždí rozpustíte v pěti litrech vody, necháte pár hodin odstát a ředíte ke kropení s čistou vodou v poměru 1:5.
Pomohou i kupovaná hnojiva
Pro ty, co nefandí přírodním hnojivům, se naskýtá možnost zakoupení speciálního hotového hnojiva na fialky. V zahradnictví vám s výběrem jistě odborníci pomohou.
Cibulové slupky odradí škůdce
Nepohodlné škůdce ohrožující fialky odradí spolehlivě výluh z cibulových slupek. Taktéž podpoří jejich růst. Potřebovat budete asi 50 gramů slupek z cibule a dva litry vroucí vody. Asi deset minut povaříte v rendlíku a necháte několik hodin chladnout a louhovat. Hotový roztok vlijte do rozprašovače a kropte své fialky dle potřeby.
Fotografie: Freepik, Pixabay, DepositPhotos