Podle štípance můžete poznat, co na vás zaútočilo. Správná identifikace je důležitá pro první pomoc

Fotografie: Freepik

Zopakujte si, jak vypadají štípance od nejběžnějších druhů hmyzu, které můžete během prázdnin na své dovolené potkat.

Jedním z nejběžnějších zranění během letních měsíců jsou různé štípance či kousance způsobené hmyzem. Ve většině případů stačí postižené místo chladit, nebo zklidnit speciálními gely.

V ojedinělých případech jsou ale reakce prudší a nastupuje alergická reakce, která může v některých případech vést až k akutnímu zásahu lékaře. Proto je dobré vždy vědět, který druh hmyzu poranění způsobil. Projděte si nejčastější druhy hmyzu, s jejichž štípanci se můžete setkat.

Komáří štípnutí značně svědí

Kdo se někdy v noci nevzbudil a nehonil po ložnici komára s baterkou, tak nejspíš lže. Komáří štípnutí patří k těm vůbec nejčastějším. Štípance vypadají jako červené kulaté pupínky, které se mohou lehce zvětšit, nebo v případě alergické reakce se změní na velkou, nepravidelnou, červenou skvrnu. Špičky pupínků mohou být bělavé a při otěru začínají až nesnesitelně svědit. Pro zmírnění svědění se používá obklad z aloe vera, medu či slabá vrstva zubní pastvy.

Fotografie: Freepik

Na včelí bodnutí platí cibule

Pokud vás píchne včela, bezpečně to poznáte. Místo vpichu okamžitě zčervená a opuchne. Tvar štípance je také nepravidelný a vypadá spíše jako napuchlá skvrna než pupínek. Co se týče bolestivosti, je individuální.

Včelí bodnutí může vyvolat vážnou alergickou reakci, proto je důležité sledovat otok v místě vpichu alespoň hodinu po pobodání (zejména u malých dětí). Co nejdříve také vyndejte žihadlo, které do rány uvolňuje další jed, a na místo přiložte ideálně obklad z cibule.

Fotografie: Joshua Ganderson / CreativeCommons / CC BY

Vosa vás může bodnout opakovaně

Vosí bodnutí je vzhledem i průběhem podobné tomu včelímu. Jediný rozdíl prakticky spočívá v tom, že vosa nepřijde při bodnutí o žihadlo a může vás bodnout opakovaně – každé další bodnutí je ale méně bolestivé vzhledem k vyčerpání jedu na to první.

Na bodnutí vám skvěle poslouží zmiňovaná cibule, nebo obklad s jablečným octem, který mírní bolest a zmenšuje otoky. V případě jakékoliv větší reakce (to platí ve všech případech) je lepší neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Fotografie: David Carrington / Creative Commons / CC BY-SA

Klíště vyndejte vždy co nejdříve

Po každém pobytu v přírodě byste se měli pořádně prohlédnout a zkontrolovat, že jste tzv. nechytili klíště. Velikost parazitů se liší (od milimetrových jedinců po ty velikosti špendlíkové hlavičky), ovšem vždy platí, že je musíte vyndat co nejdříve, abyste eliminovali riziko případného přenosu bakterií.

Způsoby vyndání se liší – někdo doporučuje kroutit proti směru hodinových ručiček, jiní klíště vytahují bez vytáčení. V každém případě je nutné kousnutí, které vypadá jako červená tečka dezinfikovat a místo sledovat. Pokud by se kolem rány objevil červený a bílý prstenec, navštivte lékaře.

Fotografie: Chris Booth / Creative Commons / CC BY-SA

Letos vás mohou potrápit i mravenci

S teplým počasím stoupá počet mravenců, kteří letos takřka zaplavili zahrady a přírodu. Mravenčí kousnutí je bolestivé a může i svědit. Nejčastěji jejich kousnutí vypadá jako červený pupínek s lehce zarudlým okolím (podobně jako požahání kopřivou). Některé druhy mravenců mohou svým kousnutím vyvolat kopřivku, nebo jejich kousance vypadají jako červené pupínky s bílou špičkou. Pupínky samy zmizí a není třeba je nijak zvláštně ošetřovat. Pro zklidnění můžete nanést chladivý gel.

Fotografie: Brett Spangler / Creative Commons / CC BY-SA

Pavoučí kousnutí je méně časté

Ačkoliv je pavoučích kousnutí zaznamenáno poměrně malé množství, je dobré vědět, jak vypadají. Ve většině případů se jedná o dvě malé červené tečky blízko u sebe, postižené místo se pak doporučuje chladit.

V ČR se můžete setkat se západnicí jedovatou, nebo vzácněji s křižákem pruhovaným. Ani jeden druh není smrtelně jedovatý, ovšem po kousnutí západnice se mohou projevovat mdloby, pocity úzkosti či lokální ochrnutí končetin – příznaky obvykle odezní po 24 hodinách.

Fotografie: David~O / Creative Commons / CC BY

S bleším kousnutím se snad někdy setkal každý

Každý, kdo má doma psa ví, že „blechy psí na člověka jdou“, když mají příležitost. Nejčastěji „útočí“ na nohy, zejména na lýtka. Jejich kousnutí jsou malé růžovočervené ploché kruhy s tmavší tečkou uprostřed. Blechy obvykle koušou vícekrát na podobné místo, proto najdete jejich kousance ve skupinkách po 3 – 4. Kousance jsou bolestivé a svědí, avšak vcelku rychle mizí. Ošetřit je můžete dezinfekcí a zklidnit pomocí aloe vera.

Fotografie: Michael Voelker / Creative Commons / CC BY

Pokud objevíte kousance od štěnic, okamžitě konejte

Jeden z nejobávanějších domácích parazitů má naštěstí kousance dobře rozpoznatelné, takže můžete opatření přijmout vcelku rychle. (Opatřením myslíme deratizaci, která by měla být co nejrychlejší a nekompromisní.) Kousance vypadají jako červené pupínky, často tři v řadě za sebou, a uprostřed mají tmavě červenou skvrnu (štěnice totiž kousek tkáně vykousne). Štípance velmi svědí a mizí pomalu. Postižené místo neškrábejte, jinak může otéci, a vydezinfikujte ho.

Fotografie: James Heilman, MD / Creative Commons / CC BY-SA

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]