Podle čeho si komáři vybírají své oběti. Ne každý je pro ně tolik přitažlivý

Fotografie: Pexels

Komáři jsou pro všechny asi ten nejotravnější hmyz. Ti, co rádi tráví večery někde u rybníka, o tom ví své.

Pokud existuje nějaká otázka, která se komárů týká, bude to určitě ta, proč komáři některé lidi štípou často, a na někoho si nikdy nesednou. Ukazuje se, že to není jen o náhodě a že je tato otázka už dávno vysvětlena a zodpovězena. Chtěli byste znát odpověď? Čtěte dále.

Bodají do naší kůže, aby získaly bílkoviny

V létě je vždy komárů všude dost, ale možná jste nevěděli, že vás vždy píchá jen samička, protože sameček nemá žihadlo. Samičky do vaší kůže bodají z toho důvodu, aby z ní získaly bílkoviny, které jsou obsaženy ve vaší krvi.

Fotografie: Pexels

Vybírají si vás podle krevní skupiny

Zdá se, že to, jestli vás komár bodne či nikoliv, záleží na tom, kterou krevní skupinu máte. Někdo ještě říká, že si nás vybírají podle toho, kolik cukru naše krev obsahuje, ale to nikdy nikdo nepotvrdil. Komáři upřednostňují krevní skupiny 0 a A. U těchto skupin je větší pravděpodobnost bodnutí než u jiných. Existují i tzv. tygří komáři, kteří doslova milují lidi s krevní skupinou 0. A jak to komáři poznají? Až 85 % z nás vylučuje chemické signály, díky nimž komár pozná, kterou krevní skupinu máme.

Záleží také na tom, zda jim voníte

Komáři dávají přednost určitým lidem, a to na základě jejich tělesného pachu, který vydávají. Přispívá k tomu kyselina mléčná a další látky, které jsou uvolňovány lidským potem. Komáři se nechávají vést bakteriemi, jež jsou přítomny na vaší kůži. Kromě kyseliny mléčné pot obsahuje také kyselinu močovou a amoniak.

Fotografie: Freepik

Barva oblečení má také určitý vliv

Asi se budete divit, ale komáři si nás vybírají i podle barev oblečení, které máme na sobě. Podle výzkumů upřednostňují černou, tmavě modrou a červenou. Abyste tak měli alespoň nějakou jistotu, že vás nepopíchají, volte světlé odstíny.

Jak se vyhnout píchnutí od komára

Dávejte přednost volnému oblečení, která vás zakrývá, a volte světlé barvy. Držte se dál od míst, kde je voda, jako jsou třeba rybníky. Vždy na oblečení nanášejte repelent, který komáry odpudí. Malý tip: komárům se bude těžko létat, pokud si doma zapnete ventilátor na nízkou rychlost.

Zdroj: EverydayHealth

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]