V boji proti komárům vsaďte na sílu přírody. Ke klidným večerům na zahradě již nebudete potřebovat chemii

Fotografie: Freepik

Není třeba shánět chemii, která by vyděsila komáry. Naštěstí existují některé velmi účinné přírodní prostředky, které vám pomohou zbavit se škůdců. Jde o rostliny. Jejich pachy působí jako repelent.

Některé rostliny jsou nejen krásné, ale mohou také odpuzovat komáry z vaší zahrady nebo bytu. Svými vůněmi totiž blokují hmyz a přitom interiér či exteriér vašeho domu zkrášlují. Pokud tedy máte duši zahradníka nebo zkrátka jen chcete získat přírodní repelent, pořiďte si domů květiny, jež nepříjemný a kousavý hmyz odradí. Uvidíte, že to skvěle funguje.

Fotografie: Unsplash

Komáří patří mezi nevítané hosty

Komáří kousnutí je nepříjemné, mnohdy svědí a způsobuje nepohodlí. Pro někoho může být kousnutí od tohoto hmyzu i bolestivé. Pochopitelně si můžete koupit repelent, který bojuje s komáry a dalším hmyzem, nebo speciální náramky. Jednodušší je však pořídit si domů rostliny, které hmyz odradí svou vůní. Nejen během posezení na zahradě, ale třeba také při spánku se tak budete cítit pohodlněji a vyhnete se chemickým přípravkům. Sbohem repelenty.

Fotografie: Pixabay

Jednou z rostlin, která funguje, je citronová tráva. Ta se používá též jako éterický olej a je účinná v boji proti komárům. Nejúčinnější je v létě. Využít můžete také její alternativy, která se jmenuje Melissa officinalis aurea. Jde o takzvaný citronový balzám, který lze pěstovat v zemi nebo v květináči. Bohužel se tato rostlina chová trochu jako plevel a ráda se šíří. Skvělá je také citronová verbena, která se latinsky nazývá Aloysia citrodora. Je vhodná do mírného podnebí a ideální je třeba do vchodu.

Další rostliny, které vás zbaví komárů

Rostlina, které se říká Calendula officinalis, vás zbaví invaze komárů. Měsíček kvete v létě a poté vám bude růst například doma. Ochrání vás pochopitelně hlavně v létě, kdy je hmyz nejaktivnější. Stejnou funkci plní také levandule, která navíc vaši zahradu rozzáří.

Mimo to má i léčivé a uklidňující vlastnosti a můžete si z ní udělat olej nebo třeba limonádu. Na pěstování je velmi jednoduchá. Pěstovat ji můžete i v kamenité a hydratované půdě, pokud na ni svítí sluníčko.

Fotografie: Freepik

Komáry odradí také máta, která se mimo jiné používá do letních nápojů nebo k přípravě čajů. Je to rostlina vhodná i pro začínající zahradníky. Roste zkrátka všude a takřka bez péče. Jako repelent působí také bazalka. Tu můžete využít v kuchyni při přípravě pokrmů. Hmyz odradí i rozmarýn, který můžete stejně jako bazalku využít v kuchyni. Komáry odradí též pelargonie, jež mimo jiné budou úžasně zdobit váš dům. Poslední rostlina, která odradí komáry je šanta – manchurian nepeta.

Zdroj: GardenDesign

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]