Přírodní repelent za hubičku, který vás zbaví nepříjemného hmyzu

Fotografie: Depositphotos

Hmyz jako komáři, vosy, včely, a dokonce i mouchy, se snadno dostane do našich domovů, zvláště když je na dosah jídlo, které je nepřekonatelně láká. V létě navíc máme ve zvyku nechávat otevřená okna a dveře, takže cestu mají dokořán otevřenou.

Tento hmyz je ale velmi nepříjemný a znepokojivý a je nezbytný pro rovnováhu ekosystému. Nabízíme vám snadný a ekologický trik, jak je udržet pryč a zbavit se jich, aniž byste museli sahat po chemických prostředcích.

Na chemii zapomeňte

Hmyz samozřejmě můžete velmi snadno zabít, ale není to zcela ekologické řešení. Hmyz představuje potravu pro hmyz a vytváří důležitou ekologickou rovnováhu. Použitím chemie navíc riskujete únik nebezpečných látek do přírody, což jistě není nic pozitivního. Tou nejlepší možností tedy zůstává použití přírodních prostředků, které jsou šetrné, ale neméně účinné.

Fotografie: Freepik

Které přísady budete potřebovat?

  • Hřebíček. Jedná se o aromatické koření, které jistě mnozí používají pravidelně v kuchyni. Díky obsahu eugenolu, který je aromatickou sloučeninou rodiny fenylpropenů, má hřebíček přirozený repelentní účinek.
  • Citron. Jedná se o citrusové ovoce s poměrně silnou vůní, které umí zahnat takřka jakýkoliv hmyz a zároveň příjemně provoní váš interiér.

Jak postupovat?

Kombinace těchto dvou složek vytváří dokonalý repelent proti jakémukoli nežádoucímu hmyzu. Nachystejte si:

  • 2 žluté nebo zelené citrony
  • 24 hřebíčků

Citrony rozkrojte na polovinu podélně nebo příčně. Poté vložte 6 hřebíčků do každé poloviny citronu. Nakonec je položte na talíř, který umístíte na strategická místa. Ideální je například noční stolek v ložnici, okna, dveře, terasa apod.

Fotografie: Freepik

Jaká další opatření je možno použít?

V boji proti hmyzu, který nás trápí po celý den, jsou nezbytná určitá opatření. Je však možné udělat některá jednoduchá opatření, která skutečně fungují:

  • Nenechávejte zbytky jídla ležet na stole nebo v kuchyni. Nezapomeňte zavírat popelnice a pravidelně je vyprazdňovat.
  • Nenechávejte špinavé nádobí v kuchyňském dřezu, přiláká to pouze nežádoucí hmyz.
  • Skladujte potraviny ve vzduchotěsných krabicích nebo v lednici.
  • Vyčistěte kuchyňské skříňky a skříně bílým octem nebo jablečným octem, který je také vynikajícím odpuzujícím prostředkem.
  • Postříkejte svůj interiér repelentním sprejem složeným z kapek éterického oleje (olej z máty peprné, levandule, citronu, eukalyptu nebo dokonce skořice). Skvěle funguje také citronová tráva elektrický difuzor.
  • Důkladně vyčistěte celý dům, a zejména kuchyň, abyste hmyz nelákali na zbytky jídla.
Fotografie: Freepik

Pomohou i masožravky

Velmi moderní a účinnou metodou může být i pěstování masožravých rostlin. Je to velmi přirozený způsob, jak se doma zbavit hmyzu. Můžete zkusit například Tučnici (Pinguicula) nebo Rosnatku (Drosera). Existuje však celá řada dalších masožravých rostlin, které se postarají o to, aby ve vašem bytě hmyz neměl šanci.

Zdroj: TreeHugger

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]