Odborníci pozorují podvodní sopku, která leží u amerického státu Oregon. Podle měření je pravděpodobné, že dojde k erupci ještě v tomto roce.
Podvodní sopka Axial Seamount je vysoká přes kilometr a leží zhruba 480 kilometrů od západního pobřeží USA. Geologové z Oregonské státní univerzity pozorují její aktivitu již několik desetiletí. V roce 2015 proběhla poslední erupce tohoto vulkánu, kdy sopka vykazovala podobné příznaky jako nyní, uvádí web TN. Nyní povrch podmořské hory stoupl na 95 procent tehdejší úrovně.
Vzestup sopky
„Ačkoli erupce Axialu pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí, je to stále vynikající přírodní laboratoř pro testování metod předpovídání erupcí,“ řekl Newsweek William Chadwick, geolog z Oregonské státní univerzity. Vědci zaznamenali, že se sopka za poslední rok zvedla o 25 cm, což odpovídá téměř maximální úrovni předchozí erupce.
Erupce by údajně mohla nastat ke konci roku 2025, což otevírá nové možnosti pro výzkum. Vzhledem ke své časté aktivitě se Axial Seamount považuje za klíčové místo pro studium vulkánů. Odborníci doufají, že analýza této erupce napomůže v budoucnu lépe porozumět chování dalších aktivních sopek. Podle Oregonské státní univerzity obývá dno Tichého oceánu odhadem 4 000 sopek na milion čtverečních kilometrů. Přičemž právě Axial je ta, kterou zkoumají nejvíc.
Předpověď Baby Vangy na rok 2025 odborníkům nahání hrůzu: Máme se připravit na nejhorší
Úspěšná předpověď
V minulosti vědci úspěšně předpověděli erupce Axialu, a to zejména v roce 2011, což byla vůbec první přesná předpověď erupce podmořské sopky. Tehdy Oregonská státní univerzita potvrdila, že je Axial Seamount výborné místo pro nejmodernější studie aktivních podmořských sopečných procesů a toho, jak ovlivňují fyzikální, chemické a biologické prostředí oceánů.
Předpovědi však nejsou vždy přímočaré a přesné. Proto se vědci zaměřují na důkladné monitorování každé změny, která by mohla předznamenat příchod erupce. Pomáhá jim moderní technologie, jako jsou podmořské senzory a satelitní snímky. Ty sledují změny v chemickém složení vody, seizmické aktivity v okolí a vzestup sopky. Na SvětěKreativity jsme také psali o nových objevech u vraku Titanicu.
Napište komentář