Lidé naléhali na zmateného rybáře, aby vylovený „mimozemský parazit“ vrátil zpět do vody

Fotografie: NOAA Fisheries West Coast / Creative Commons / Attribution 2.0

Na krátkém videu drží zmatený rybář v ruce zvláštního tvora. Je průhledný, smýká se a vystrkuje z těla dlouhé drápovité nohy. Toto je obávaný parazit z hlubin.

„Řekněte mi, že to není vetřelec,“ připisuje ke zvláštní nahrávce zmatený rybář. V ruce se mu smýká něco, co trošku připomíná krevetu. Je to však celé průhledné a trochu gelové jako medúza. Na hlavě jsou patrné černé oči ve tvaru malých korálků. Přihlížející lidé na něj naléhali, aby „mimozemský parazit“ vrátil zpět do moře. Nejspíše jste něco podobného ještě neviděli. Tento tvor byl objeven již před desítkami let a klidně by se mohl stát předlohou pro světoznámý film Vetřelec.

Vyskytuje se ve všech oceánech v teplejších vodách

Nejen, že je filmovému Vetřelci podobný vzhledem, ale je to také parazit, který zabíjí svého hostitele stejně jako ten filmový. Ačkoliv komentující pod tímto videem netušili, o co se jedná, stačí trocha pátrání a záhada zvláštního tvora je vyřešena. Vyskytuje se ve všech oceánech, jen s výjimkou polárních oblastí. Životní cyklus a způsob života tohoto tvora jsou nesmírně zajímavé.

Phronima sedentaria je druh obojživelného korýše, někdy se mu také přezdívá „sudová kreveta“. Tento živočich se po oceánech skutečně plaví v „sudech“, které si vydlabe uvnitř svého hostitele, čímž jej zahubí. Hostitelem jsou pro ně pláštěnci několika rodů. Jejich těla mají sudovitý tvar a vnitřnosti jsou chráněny průhlednou želatinovou hmotou.

Doslova vykuchá svého hostitele zaživa

„Sudová kreveta“ do nich buď vnikne existujícím otvorem, nebo si ho svými drápky sama vyřeže. Jakmile je uvnitř, zkonzumuje vnitřní obsah pláštěnce a zbytek těla jí slouží jako domeček. Zde se stará i o svá mláďata. Tyto soudky pak umí velmi dobře řídit, převracet je, měnit směr a dokáže je i pohánět, tedy zrychlovat, či zpomalovat. Je to tedy taková průhledná kreveta v sudu, jež brázdí oceány.

Další zajímavostí je, že každý den migruje z hlubokých chladných vod do těch teplejších, tedy blíže ke hladině. K tomu jí pomáhá právě soudek, který ji nadnáší. Je to pro ni úspora energie a zároveň se může dostat na místa s potravou. Bez soudku by musela trávit celý život v blízkosti dna, takto se může dostat všude, kam potřebuje.

Její život není ještě zcela prozkoumán

Phronima je masožravá a parazituje na mnoha jiných živočiších, především korýších. Předním párem nohou s drápky se k hostiteli přichytí a silnými kusadly vykusuje jeho maso. Samičky jsou velké asi 4 cm, zatímco samec je mnohem menší. Měří jen 1,5 cm. Vychovává až 600 potomků, kteří využívají bezpečnost soudku a žijí zde do doby, než jsou schopni samostatného života.

První oficiální záchyt tohoto živočicha byl v roce 1985 v Irsku. Je známý tedy již několik desítek let, přesto není dodnes zcela prozkoumán. Stále kolem tohoto zvláštního tvora panuje řada nezodpovězených otázek, které na své vysvětlení teprve čekají. Podmořský svět tak stále zůstává málo prozkoumaným územím, kde se můžeme dočkat ještě řady velmi zajímavých objevů.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*