Parazit trudník žije v těle každého člověka: Toto jsou nejčastější příznaky onemocnění, které způsobuje

Fotografie: Shutterstock

Jakmile se budete dlouhodobě škrábat, určitě tyto stavy jen tak nepodceňujte, jelikož se může jednat o infekční kožní onemocnění, jež se přenáší i na ostatní členy rodiny nebo domácí mazlíčky.

Kožní onemocnění se může objevit u kohokoliv. I když sedíte každý den doma, z ničeho nic vás může postihnout svědění určité oblasti na těle. Toto svědění se může po chvilce nebo několika dnech stát nesnesitelné a poté je potřeba se vydat ke kožnímu lékaři. Občas totiž může stát za tímto problémem parazit nebo jiné kožní onemocnění, které lze přitom lehce vyléčit, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Kožní onemocnění se projevuje různě

Nejčastěji se různá kožní onemocnění projevují tak, že na kůži ucítíte pnutí, svědění, pálení nebo jiné nepříjemné pocity. Pokud se nejedná o alergickou reakci nebo se váš stav pokožky nezlepší do druhého dne, zkuste si raději zajít k lékaři. Budete tak mnohem klidnější a pokud by se jednalo o nějakou kožní nemoc, můžete ji začít brzy léčit.

Trudníkovce má každý člověk

Pokud své ochlupení nezkoumáte pod mikroskopem, pravděpodobně ani netušíte, že se na vašem těle pohybuje parazit s jménem Demodex / trudník. Jedná se o osminohého roztoče, který se vyskytuje na kůži mnoha savců. Mají jej lidé i zvířata a nemusí být škodlivý, pokud se nepřemnoží.

Na člověku se tento parazit vyskytuje nejvíce ve vlasových váčcích, obočí, řasách, ochlupení nebo dokonce také v ušním mazu. I když byste na sobě trudníkovce začali ihned hledat, s jistotou byste určitě neuspěli, pokud byste nepoužili mikroskop. Má totiž poloprůhledné tělo o délce 0,15 až 0,4 milimetru.

Fotografie: Pixabay

Přemnožení Demodexe

Jakmile by došlo k přemnožení tohoto parazita, dojde k demidokóze, kterou můžete poznat podle několika příznaků. U člověka se projevuje tento stav svěděním kůže, zarudnutím nebo šupinkami na pokožce. Ještě horší projevy demidokózy jsou ty, když se vám rapidně zhorší akné, budete mít problémy s atopickým ekzémem nebo se u vás dokonce může objevit růžovka, což je zánětlivé onemocnění na nose nebo tvářích.

Zánět očního víčka

Dalším problémem, jež dokáže způsobit tento parazit, je zánět očního víčka. To se projevuje podobně jako ječné zrno, ale mezi příznaky patří zarudnutí a suchost oka, pálení nebo svědění oka, citlivost na světlo nebo také vypadávání řas. Jestliže máte dojem, že tento parazit vám způsobuje tyto problémy, začněte si na řasy aplikovat roztok s 50% tea tree olejem. Ten totiž tyto parazity s jistotou zahubí. Dále dbejte na zvýšenou hygienu a pokuste se nemít mastné vlasy nebo pokožku.

Zdroj: Healthline