Varování pro Čechy na dovolených: Pokud se na mořské hladině objeví čtvercové vlny, je nutné ihned vylézt z vody

Fotografie: Depositphotos

Tento přírodní jev se nevyskytuje příliš často. Na některých místech je však častější než jinde. Důležité je vědět, že je nebezpečný pro plavce i lodě.

Možná jste tento fenomén na vlastní oči nikdy neviděli. Vyskytuje se totiž poměrně vzácně a často jen na několik minut. Například ve francouzském La Rochelle je však k vidění poměrně často a místní jej dobře znají. Pokud tedy trávíte dovolenou u moře nebo oceánu je dobré vědět, co tento jev způsobuje a jaké nebezpečí hrozí, pokud zůstanete ve vodě.

Za jev mohou dva povětrnostní systémy, které na sebe narazí

Přesto, že by se mohlo zdát, že tento typ vln je způsoben otřesy mořského dna, nemá nic společného s tím co se děje pod hladinou. Tvoří se totiž vlivem povětrnostních podmínek. Je to tedy především vítr a tlak vzduchu, které způsobí, že se na hladině objevují vlny seskupené do čtverců. Celý úkaz je pro oko nesmírně zajímavý, protože vlny ve čtvercích se pohybují proti sobě a ne za sebou jako obvykle.

Na hladině se tak vytváří vzor šachovnice, který může být více nebo méně výrazný, podle toho jak vysoké vlny jsou. Někdy tento úkaz doprovází až třímetrové vlny a v těchto případech mají lodě, které se na takovou šachovnici dostanou, co dělat, aby se nepotopily. O případných plavcích nebo surfařích ani nemluvě.

Nebezpečný je především pro lodě na otevřeném moři

Fenomén se objevuje za specifických povětrnostních podmínek. Když na sebe narazí velká masa vody, která jde vlivem větru jedním směrem a druhá, kterou přihnal vítr z protější strany. V tu chvíli nastane jakési vyrovnávání těchto dvou protichůdných povětrnostních systémů. Jev trvá tak dlouho, dokud se staré vlny nerozptýlí a nové se opět sladí ve společném rytmu. Většinou se jedná o několik minut, než se hladina opět vrátí do normálu.

Fotografie: Freepik

Nebezpečnost tohoto fenoménu pro lodě byla zdokumentována. Ty, které se ocitnou na čtvercovém poli, mají vyšší pravděpodobnost, že se potopí. Navigovat loď v protichůdných vlnách není totiž úplně jednoduché a tak mnoha lodím setkání se čtvercovými vlnami stalo osudným. Plavci a surfaři by se také měli mít na pozoru.

Přestože nebezpečí pro plavce a surfaře, kteří se nachází blízko pobřeží je nízké, není dobré tento fenomén podceňovat. Tyto vlny se v blízkosti pobřeží vyskytují jen vzácně, ale pokud jsou dostatečně vysoké, může být pro plavce velmi obtížné se ze sevření těchto vln dostat. Dalším nebezpečím, které jev provází je tvoření děr v mořském písku, což může být nebezpečné, pokud se snažíte ve vodě najít pevnou půdu pod nohama.

Zdroj: The Sun

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*