Podvodníci se vydávají za pracovníky ČSSZ. Očividnou lest zvládne každý poznat

Fotografie: Nxr-at / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Česká správa sociálního zabezpečení vydala na svých stránkách varování pro všechny občany. Lidé jsou falešnými telefonáty a SMS lákáni k návštěvě podvodných webů.

Ty se snaží z lidí vylákat citlivé informace, včetně informací o bankovním účtu a platebních kartách. V případě, že jste údaje na podvodné stránce vyplnili, měli byste ihned kontaktovat svoji banku.

Stránky vyzývají k vyplnění citlivých údajů

Podvodné stránky se tváří jako web ČSSZ. Ve skutečnosti jsou zřízené za jediným účelem, vylákat z lidí citlivé informace. Na podvodné stránky jsou lidé navedeni podvodnými telefonáty. Volající se snaží vzbudit důvěru a nabízí klientovi pomoc v životní situaci. Následně mu zašle SMS s odkazem právě na podvodné stránky.

Měně pozorný člověk si tak vůbec nemusí všimnout, že se nepohybuje na webu ČSSZ. Stránky jsou totiž na první pohled od těch oficiálních jen těžko rozeznatelné. Klient je poté na stránkách vyzván k vyplnění citlivých údajů k bankovnímu účtu, jako je přihlašovací ID, heslo, mobilní klíč. Nebo k vyplnění údajů o platební kartě – číslo karty, datum platnosti, kód CVC, kód 3D Secure atd.

Podvodníci tvrdili důchodcům, že mají doma štěnice. Za prodej předražených prostředků půjdou do vězení

Ověřte si pravost stránek díky pečeti DigiCert

ČSSZ tak důrazně vyzývá, aby lidé na podobné telefonáty nereagovali a nechodili na stránky ČSSZ přes odkazy zaslané přes SMS. Podezřelé domény jsou postupně blokovány, ale podvodníci stále přicházejí s novými. Jediné oficiální stránky, které ČSSZ používá, jsou www.cssz.cz a eportal.cssz.cz. Pravost navštívených stránek si můžete ověřit také díky pečeti společnosti DigiCert.

podvodník
Fotografie: Freepik

Ta se nachází na webové stránce vpravo dole a po jejím rozkliknutí se zobrazí identifikační údaje ČSSZ. Klient tak jasně vidí, kdo je majitelem webu, na kterém se zrovna nachází. ČSSZ upozorňuje, že nikdy podobné SMS nerozesílá ani podobné informace telefonicky nesděluje. Pokud si myslíte, že jste na podvodné stránce vyplnili citlivé údaje k vašemu účtu nebo kartě, kontaktujte vaši banku.

ČSSZ zdaleka není jediná, pod jejíž hlavičkou se podvodníci snaží vylákat citlivé údaje nebo klienty rovnou připravit o peníze. Podvodné stránky se prezentují i jako jiné úřady nebo e-shopy. Od těch pravých bývají k nerozeznání. Vždy je proto důležité zkontrolovat URL webové stránky, abyste si byli jisti, že nejste na podvodném webu. Na SvětěKreativity se můžete podívat na jeden z dalších triků kybernetických podvodníků, který zabírá především na seniory.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*