
I k nám se z bývalého Sovětského svazu dovážely věci, které se staly běžným vybavením domácnosti. Tyto kousky jsou žádané. Možná je ještě máte doma.
Věci, které ještě před pár desítkami let zdobily téměř každou domácnost, mohou dnes mít opravdu vysokou hodnotu. V bývalém Sovětském svazu byly založeny značky, z nichž některé své produkty vyrábí dodnes, a staré modely jsou mezi sběrateli žádaným zbožím. Podívejte se, jestli nemáte ještě na půdě některou z těchto věcí. Jejich prodej vám může přinést vítané přilepšení do rodinného rozpočtu.
Staré hodiny Vesna a fotoaparáty
Jedním z příkladů jsou třeba hodiny Vesna, které byly zejména v 50. a 60. letech mimořádně oblíbené. Dnes takový retro kousek, který vám leží na půdě, můžete ještě výhodně prodat. Historie značky sahá do roku 1947 a po rozpadu Sovětského svazu ji do rukou převzal soukromý vlastník a firma vyrábí hodiny dodnes. V jejich produkci najdeme hodiny nejrůznějších stylů. V závislosti na modelu a zachovalosti se jejich ceny na portále Ebay pohybují v rozmezí několik set až několik tisíc korun.
Další poklad ze Sovětského svazu, který byste mohli doma najít, jsou fotoaparáty. Jak uvádí web SovietCameras, byl závod KMZ založen v ruském Krasnogorsku. Tady se vyrábělo hned několik značek fotoaparátů, které jsou dnes předmětem sběratelského zájmu. Ačkoliv mohly tyto fotoaparáty jen stěží konkurovat těm evropským nebo japonským, byla KMZ považována za jednu z nejpokročilejších foto továren v SSSR.
Na aukci koupila obraz za pouhých 275 Kč. Nejspíše se jedná o vzácné dílo slavného autora
V roce 1952 se tu například začaly vyrábět fotoaparáty značky Zenit, které se později staly nejrozšířenějšími zrcadlovkami na světě. Vyráběly se tu však také fotoaparáty značek Iskra, Moskva nebo Zorki (kopie fotoaparátů německé firmy Leica). Na aukčních portálech se jejich ceny pohybují nejčastěji v rozmezí 1 000 – 5 000 Kč. Záleží na modelu, celkovém stavu a také originální krabici nebo pouzdru.
Císařská porcelánka Lomonosov
Doma byste mohli také objevit starý porcelán značky Lomonosov. Tato císařská porcelánka byla založena už v roce 1774 v Petrohradě. Původně se specializovala na výrobu porcelánu pro rodinu Romanovců. Za éry Sovětského svazu se však orientovala na výrobu porcelánu pro masovou spotřebu. Výrobky této porcelánky jsou žádaným sběratelským artiklem po celém světě. Jak to vypadá na portále Bazoš, jeden hrníček z této porcelánky můžete prodat i za tisícovku, čajovou sadu pak za několik tisíc. Na SvětěKrerativity jsme rovněž psali o jiných pokladech z půdy, které můžete ještě výhodně zpeněžit. Žádané jsou staré mince, hračky nebo komiksy.
Zdroj: eBay, SovietCameras, Bazoš
Napište komentář