Proslulá anglická pečlivost dokáže zcela změnit činnost ve vědeckou. Dokonce i tak obyčejná věc, jako je vaření vajec.
Laboranti z oddělení lékařského výzkumu na Birminghamské univerzitě pečlivě zkoumali chemické reakce, k nimž dochází při vaření vajec. Voda, ve které se vejce vařila, se vylije do dřezu a skořápky obvykle skončí v koši. To je velká chyba. Správně připravené vaječné skořápky lze použít mnoha způsoby. Je vynikajícím doplňkem stravy, hnojivem pro květiny a dokonce i čisticím prostředkem. Také voda po vaření vajec se může hodit. Podívejte se, co s ním můžete dělat.
Vlastnosti vody po uvaření vajec
Vaječná skořápka obsahuje 90 % uhličitanu vápenatého. Obsahuje také 27 dalších prvků, jako je fosfor, fluor, měď, křemík a zinek. Při vaření vajec se voda nasytí ionty vápníku a dalšími stopovými prvky. Ionty vápníku jsou tak malé, že snadno pronikají do organické buňky a způsobují v ní chemické reakce – syntézu živin.
Tato vlastnost vody z vařených vajec je cenná zejména pro pěstitele květin. Chemici zjistili, že taková voda zvyšuje rychlost růstu zelených rostlin až desetkrát! Semena namočená do vody z vajec klíčí rychleji a sazenice jsou odolnější vůči škůdcům a chorobám. Kromě přímé stimulace růstu rostlin pomáhá voda z vařených vajec udržovat ph půdy v rozmezí 5,5-6,5 pH. Toto prostředí poskytuje mnoha rostlinám optimální podmínky pro vstřebávání živin.
Jak používat vodu z vařených vajec
Po uvaření vajec slijte vodu do samostatné nádoby a vejce ihned zalijte ledovou vodou, aby se lépe oddělila skořápka. Ochlaďte vodu a použijte ji pro zalévání a postřikování rostlin. Rostliny s nedostatkem vápníku poznáte snadno podle suchých špiček listů a hnědých skvrn. Stonky těchto rostlin rostou pomalu, listy jsou malé.
Zajímavá skutečnost
Slepičí vejce jsou doslova bezodpadovým produktem. Skořápky jsou také přírodním zdrojem vápníku a účinným inovativním lékem proti alergiím. Blány z vaječných skořápek – používají se k léčbě onemocnění kloubů.
Uvnitř každé skořápky je bílá blána, která ji vystýlá. Obsahuje cenné látky: především bílkoviny, ale také 25 % kolagenu, kyselinu hyaluronovou, glukosamin a chondroitin sulfát. To jsou základní složky doporučované lidem trpícím osteoartrózou.
Američtí vědci potvrdili, že skořápky mají velmi příznivý vliv na klouby. Účinek byl testován na skupině pacientů s nemocnými klouby. Po dobu 30 dnů dostával každý účastník malou denní dávku (500 mg) membrány z vaječných skořápek. Po sedmi dnech zaznamenalo 27 % pacientů zvýšenou pružnost kloubů. Po třiceti dnech se toto číslo zvýšilo na 43 % a vnímané nepohodlí kloubů se snížilo o 72 %.
Zdroj: HouseBeautiful
Napište komentář