Slon bouchal hlavou o strom. Strážci parku zjistili, že má v čele díru po kulce od pytláků

Fotografie: DeltaSquad833 / Creative Commons / Attribution 3.0

Pytláci si vyhlédli slona a chtěli získat jeho cenné kly. Střelili ho proto do hlavy. Slon však měl dost síly na to, aby utekl. Pak se omámeně motal v parku, kde ho objevili záchranáři.

V africké přírodní rezervaci se potuloval slon, který vykazoval podivné chování. Zjevně měl problém se stabilitou a chvílemi dokonce hlavou bouchal do stromu. Z počátku strážci parku vůbec nechápali, proč to dělá. Později se ukázalo, že má vážné zranění hlavy. Přivolaní záchranáři potřebovali jednat rychle. Nevěděli však, jestli k nim slon získá důvěru a vyleze ze svého úkrytu.

Zmateného slona si všimli strážci parku

Neobvyklá záchranná akce se udála v národním parku Mana Pools v africkém Zimbabwe. Obrovský přírodní park je světovým dědictvím. Na rozlehlé ploše se tu pohybuje mnoho druhů zvířat. Návštěvníci je tak mohou pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Zraněný slon však do parku přišel z jiné oblasti. Strážci parku si ho velmi brzy všimli a jeho podivné chování je zaujalo. Když zjistili, že slon má na čele díru po kulce, ihned kontaktovali dva místní veterináře Keitha Dutlova a Lisu Marabini.

Veterináři dorazili, jak nejrychleji mohli. Mezitím se však slon schoval a oni předpokládali, že bude trvat celou věčnost, než se jim podaří v něm opět vzbudit ztracenou důvěru a z úkrytu ho vylákat. Jejich obavy se však brzy rozptýlily. Slon trpěl takovou bolestí, že asi po půl hodině ochotně přišel sám až k záchranářskému autu, aby si nechal pomoci.

Slon měl nakonec obrovské štěstí

Uspali ho tedy šipkou s anestetikem, a když slon usnul, šli zjistit, jaký je rozsah jeho poranění. Použili přenosný rentgen, na němž se ukázalo, že kulka naštěstí nepronikla až do lebky, ale zastavila se o čelní kost. Přitom chybělo jen pár centimetrů k tomu, aby bylo trefeno slabé místo. Pak by měl slon jen malou šanci na přežití.

slon africký
Fotografie: Freepik

Záchranářům tak stačilo kulku pouze vyjmout, ránu sešít a důkladně vydezinfikovat. Ve videu se můžete podívat, jak celá záchrana proběhla. Pohled na slona, který se po narkóze ještě trochu těžce zvedá, vás dojme. Veterináři jsou spokojeni se svojí prací. Podařilo se jim vzácné zvíře zachránit a protentokrát překazit dílo pytláků, s nimiž tu vedou neustálou bitvu.

Pytláctví je v Africe stále velký problém

Za posledních 30 let klesla populace slonů afrických o 70 %. Důvodem je pytláctví. Slonovina je totiž ceněným artiklem. Mnoho chudých lidí tak vstupuje do řad pytláků, aby měli na živobytí, a slony tak nemilosrdně zabíjí. Zastřelit, odstranit kly a rychle zmizet. Takto operují pytláci a boj proti nim je nesmírně složitý. V posledních letech však dochází k určitému zlepšení. Součástí boje proti pytláctví je i osvěta mezi samotnými Afričany, aby si uvědomovali, jak je ochrana přírody a ohrožených zvířat důležitá.

Zdroj: BBC

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*