Potraviny, které jsou destruktivní pro vaši pokožku okamžitě vyřaďte ze svého jídelníčku. Běžně se s nimi setkáváte každý den

Fotografie: Pixabay

Hormonální akné postihuje mnoho dospělých po celém světě. Jeho léčba však nevyžaduje drahé kosmetické přípravky – postačí vám změnit jídelníček.

Kožní problémy u dospělých většinou souvisí s hormonální nerovnováhou, což je stav, který naznačuje, že v našem těle není něco v pořádku, říká lékařka Jessica Migala.

Většina žen toto období zažívá během menstruačního cyklu nebo těsně před menstruací, kdy se v jejich těle nadměrně uvolňuje estrogen a testosteron. Léčba a prevence postižené pokožky však nemusí vždy vyžadovat drahé kosmetické přípravky a léky, mnohdy stačí pozměnit váš jídelníček. Níže se proto podívejte na potraviny, které ničí vaši pokožku a společně s ní také váš endokrinní systém.

Nejhorší potraviny pro vaší pleť

Kožními problémy pravděpodobně trpěl někdy v životě již každý z nás. U někoho jsou však důsledky nerovnováhy hormonů větší, a u ostatních mohou být zase menší. Abyste se však těmto nežádoucím účinků vyhnuli, nemusíte kupovat předražené kosmetické přípravky. Stačí, když ze svého jídelníčku odstraníte některé potraviny, které k ničení vaší pokožky přispívají. Patří mezi ně:

  • Mléčné výrobky: Většina mléčných výrobků je nasycena hormony, které nám vůbec neprospívají. Tyto potraviny mohou v našem těle způsobit podráždění různých tkání, kožní ekzémy a mnoho dalších nepříjemností.

  • Sója: Sójové výrobky obsahují fytoestrogeny, což jsou prvky, které mohou narušit vaši hormonální rovnováhu. Dejte si však pozor, tato potravina se používá v neuvěřitelném množství potravinářských výrobků – proto je dobré si před nákupem vždy přečíst složení.
Fotografie: Pixabay
  • Lepek: Lepek působí na lidský organismus podobně jako mléčné výrobky – způsobuje podráždění trávicího systému a může narušit hormonální rovnováhu.

  • Kofein: Ačkoliv je těžké představit si začátek dne bez chutného šálku kávy, odborníci připisují některé změny pokožky právě jí. Kofein totiž z lidského těla vyplavuje vitamíny skupiny B, hořčík a zinek, což jsou látky, které udržují naši kůži v dobrém stavu. Podobný účinek mohou mít na lidský organismus také některé čaje.
  • Řepkový a slunečnicový olej: Tyto oleje obsahují nadměrné množství omega-6 mastných kyselin, což může způsobit podráždění kůže.
Fotografie: Freepik

Ačkoliv může být těžké představit si bez některých výše uvedených potravin váš běžný den, pokud trpíte kožními problémy, je dobré alespoň některé z nich omezit. Můžete namísto nich začít konzumovat více ty potraviny, které naopak vaší pleti a vašim hormonům prospívají.

Potraviny, které hormonům a pleti prospívají

Některé potraviny dokáží díky obsaženým složkám opravdu fungovat jako účinný lék proti kožním problémům. Patří mezi ně především:

  • Avokádo: Díky obsaženému beta-sitosterolu dokáže avokádo účinně regulovat hormony a zklidňovat podráždění trávicího systému. Pokud tuto potravinu zařadíte do vašeho jídelníčku, bude bránit vzniku kožních lézí.
  • Granátové jablko: Toto chutné ovoce disponuje protirakovinnými, zklidňujícími a antioxidačními účinky. Obsažené estrogeny však navíc podporují hormonální rovnováhu a zároveň zabraňují výkyvům nálad.
  • Skořice: Skořice obsahuje cinnamaldehyd, látku, která má velmi příznivý vliv na lidský endokrinní systém. Toto koření navíc disponuje uklidňujícími účinky a bojuje proti bakteriím.
Fotografie: Pexels
  • Kurkuma: Každodenní užívání kurkumy zajistí vašemu tělu hormonální rovnováhu, krásnou pleť a funkční imunitní systém.
  • Chia semínka: Jsou velmi bohatá na omega-3 mastné kyseliny a náš endokrinní systém ovlivňují tím, že regulují hladinu glukózy v krvi a zvyšují citlivost buněk na inzulín. Lze je navíc přidat téměř do každého pokrmu.

Zdroj: Prevention