Vyvarujte se zbytečných chyb při přípravě rýže a užijte si chuť jako z restaurace

Fotografie: Pixabay

Rýže tvoří základní potravinovou složku téměř poloviny světové populace a hodí se k mnoha pokrmům a má také mnoho výhod. Abychom však poskytli historický přehled o této vynikající obilovině, musíme se zmínit, že byla pěstována poprvé v Číně a že zaujímá s pšenicí převládající místo z hlediska spotřeby.

Archeologické stopy používání rýže navíc pocházejí z Číny již před 9000 lety. Kromě toho se ale objevily stopy z Koreje, Indie a Thajska, kde je rýže obrovskou součástí místních jídel i dnes. Chcete-li si však vychutnat chuť rýže, musíte znát tajemství jejího vaření. I když se to může zdát jednoduché, tak uvařit rýži k dokonalosti není ve skutečnosti tak snadné.

Fotografie: PxHere

Zdá se vám, že z restaurace je vždy lepší?

Zatímco mnoho lidí věří, že vaření rýže je jedna z nejjednodušších věcí na světě, ukázalo se, že ne. Odborníci přes vaření nám neustále dokazují, že ji umí připravit mnohem lépe, než my doma. Tomu je ale konec.

Udělejte si rýži stejně dobrou, jakou si ji můžete užít v restauraci od profesionálního kuchaře. Uvidíte, že vaše rodina bude nadšená, a to především teď, když do restaurací příliš nechodíme.

Fotografie: PxHere

Režim oplachování

Před vařením je nejprve třeba rýži propláchnout, abyste se zbavili přebytečného škrobu. Důvod je velmi prostý. Právě škrob je hlavní příčinou, proč jsou zrna po vaření tak lepkavá. K tomu můžete opláchnout zrna rýže, dokud vody nevyteče.

Pro milovníky hnědé, basmati nebo jasmínové rýže je vhodné rýži namočit na 30 minut nebo na hodinu a poté ji opláchnout, dokud neodstraníte škrob. Může se to zdát podivné, ale stejný postup už možná praktikujete před vařením luštěnin.

Fotografie: PxHere

Dalším důležitým prvkem je množství vody, které při vaření použijete. Uveďme si příklad. V případě, že chcete uvařit 175 gramů bílé rýže, musíte přidat mezi 360 a 420 ml vody. Pro stejné množství hnědé rýže byste ovšem měli přidat 480 ml vody. Hnědá rýže totiž potřebuje trochu více vody.

Způsob vaření

Vaření se liší podle toho, zda je rýže bílá nebo hnědá. Obecně však kuchaři dávají rýži a tekutinu (vodu nebo vývar) do středního kastrolu a přidají na středním ohni lžíci olivového oleje a ½ čajové lžičky soli. U bílé rýže je také vhodné ji vařit 15 až 20 minut s pokličkou, dokud se voda nevstřebá.

Pokud jde o hnědou rýži, nebyla-li předem namočení, vyžadovalo by to 45 až 50 minut vaření s poklicí. U již namočené rýže by měl být potřebný čas asi 20 minut pod poklicí.

Fotografie: PxHere

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]