Nenahraditelné způsoby využití hliníkové fólie, o kterých jste v životě neslyšeli

Fotografie: Depositphotos

Zatímco alobal používáme k balení potravin nebo k zapékání pokrmů v troubě, její další využití vás možná překvapí.

Alobal je pro většinu z nás v domácnosti, zejména tedy v kuchyni nenahraditelným pomocníkem. Jsme zvyklí do něj balit svačiny, dáváme jej na  jídlo do lednice, abychom ho ochránili před vysušením, v některých případech lze využít místo pečicího papíru, je vhodný při pečení moučníků, různých druhů mas a jednoznačně je nenahraditelným pomocníkem při grilování. Díky němu zůstává maso šťavnaté a navíc vysoká tepelná vodivost hliníku usnadňuje rozmrazování, pečení, grilování nebo zamrazování.

K čemu všemu slouží alobal

Ve skutečnosti existuje asi deset způsobů použití hliníkové fólie, o kterých většina lidí neví. Zde je neúplný seznam. Hliníková fólie se v našich kuchyních vyskytuje často, ať už jde o skladování potravin, balení dortů nebo pečení ve fólii. Nevíme však, že má několik úžasných možností využití, které nám usnadňují každodenní život.

Fotografie: Freepik

Snadné žehlení oděvů

Někdy se může stát, že budeme muset s žehličkou chodit sem a tam, abychom některé oblečení rozložili. Pokud však pod potah žehlicího prkna umístíte hliníkovou fólii, bude odrážet teplo a usnadní žehlení. Nebudete muset ztrácet čas žehlením tolikrát. Měli byste také vědět, že hliník je ideální pro čištění žehlicí desky. Jednoduše potřete žehlicí plochu hliníkovou fólií s hrubou solí a poté přejeďte žehličkou po žehlicím prkně.

Zakonzervujte si potraviny

Pomocí hliníkové fólie můžete prodloužit trvanlivost některých potravin, například celeru nebo brokolice. Stačí je zabalit do fólie a dát do mrazáku. Alobal se také často používá k přikrytí masa, aby si udrželo svou teplotu a zbytečně nechladlo.

Nabrousíte s ním nůžky

Pokud nemáte k ruce brusku a vaše nůžky jsou tupé, máme pro vás skvělý tip. Dají se totiž snadno nabrousit právě díky hliníkové folii. Jednoduše přeložte list hliníkové fólie na tři díly a několikrát jej nůžkami přestřihněte, abyste je nabrousili. Dávejte pozor, abyste se neporanili a můžete začít stříhat.

Lesk jako blesk

Chcete-li použít fólii k výrobě lesklého stříbra, vyložte nejprve dno nádoby fólií a poté na ni položte stříbro. Než stříbro zalijete horkou vodou, nasypte na něj 2 lžičky jedlé sody a 2 lžičky soli. Před opláchnutím a osušením počkejte 5 minut. Kuchyňské nádobí, jako jsou hrnce, pánve, litinové pánve a varné desky, můžete čistit také tak, že z hliníkové fólie vytvoříte kouli. Užitečná technika pro odstraňování uvízlých potravin.

Fotografie: Freepik

Použijte jej jako reflektor světla

Pokud máte v místnosti nedostatek světla, je hliník skvělým nouzovým řešením. K tomu si pořiďte tři stejně velké kartonové krabice, lepicí pásku a samozřejmě hliníkovou fólii. Krabice položte vedle sebe, omotejte je páskou a ujistěte se, že je lze složit na třetiny. Poté je vyložte hliníkovou fólií, aby fungovaly jako reflektory světla. Umístěte je vedle okna, aby odrážely světlo zvenčí.

Eliminace statické elektřiny

Statická elektřina je u sušiček a syntetických oděvů známým problémem. Ty jsou nabité elektřinou. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, vložte do sušičky s prádlem alobalovou kouli, která absorbuje elektrický proud a zabrání jeho přenosu na oblečení.

Fotografie: Freepik

Jako prevence koroze

Chcete-li prodloužit životnost pánve nebo jiného předmětu náchylného ke korozi, jednoduše ji otřete do sucha hliníkovou fólií vytvarovanou do kuličky. Rez se může objevit také na oděvech. V takovém případě můžete použít několik přírodních triků k odstranění rezavé skvrny, například citronovou šťávu.

Pod zásobník na kostky ledu

Pokud nemáte novější typ mrazničky se systémem, který zabraňuje tvorbě ledu, určitě oceníte tento typ. Jednoduše vložte do mrazničky plát hliníkové fólie a položte na něj zásobník na kostky ledu. To vám usnadní vyjmutí zásobníku, když ho budete potřebovat.

Fotografie: Freepik

Buďte však opatrní

Nyní, když jsme se seznámili s některými překvapivými způsoby použití hliníkové fólie, byste měli vědět, že není zcela bez nebezpečí, jak varují odborníci. Je důležité mít na paměti jeho možné škodlivé účinky na naše zdraví a omezit jeho používání při vaření. Při zahřátí totiž může tento výrobek zanechat na potravinách stopy hliníku, které jsou považovány za zdraví škodlivé.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]